Жити в чистоті моральній, пильно вчитись в школі, знайомитись з історією свого народу та ставати в обороні рідного слова. За такими канонами жили півтора століття тому члени таємного товариства української учнівської молоді “Громада”. Сьогодні на стіні будинку на вулиці Листопадовій у Тернополі, де колись збирались громадівці, відкрили меморіальну дошку.
Тернопільську “Громаду” заснував тоді учень шостого класу тернопільської гімназії Іван Пулюй у січні 1863-го. Товариство української учнівської молоді було таємним, тому збиралось на винайманих квартирах. За часів Пулюя громадівці збирались на піддашші будинку, що зараз на вулиці Листопадовій два.
– При вступі до “Громади” кожен її майбутній член складав присягу, що нічого і нікого не зрадить, і що весь вік буде трудитись для добра свого народу, – розповідає член Тернопільського осередку Наукового товариства імені Т. Шевченка Ольга Збожна.
Зрадників не було. Жити в чистоті моральній, гарно вчитись, знайомитись із історією свого народу, ставати в обороні рідної мови та говорити нею, допомагати бідним учням – це далеко не весь перелік принципів, за якими жили учні, що входили до “Громади”. В умовах панування поляків вони таємно збирали навколо себе таку ж національно свідому молодь.
– В середу громадівці вивчали історію землі рідної, в суботу – літературу українську, в неділю – декламували твори Тараса Шевченка та обговорювали теми, які вивчали на уроках історії та літератури, – говорить Ольга Збожна.
Збирали гроші, на які купували книжки та газети. Молодь виховувала себе українцями: самі собі були вихователями, бібліотекарями, меценатами. Такі класи “Громади” існували по всій Україні, розділеній на той час.
– Кордон ділив землю українську. Кордон не ділив серця українські, душіу українські, помисли українські. Кордон не ділив українців.