Обладунки, одяг та предмети побуту Київської Русі та Давньої Скандинавії у Тернополі можна побачити на власні очі. Їх реконструювали власноруч члени клубу живої історії Ульфа Бйорна та представили у експозиції, що діє в художній галереї на вулиці Сагайдачного.
На виставці Середньовіччя, що в художній галереї на Сагадачного у Тернополі, як речі простих людей так і войовничої верхівки. Ось це – обладунок знатного дружинника Галицько-Волинського князівства ХІІІ століття. Шолом кували на замовлення, решту ж автор реконструкції робив власноруч.
– На ньому одягнений шолом Городець під назвою тип 4 по професору Кірпічнікову. Дуже поширений тип шолома на території Київської Русі. Та клепано-пришивна чешуя типу торжок. Так само аналогів такої чешуї є багато. Меч має назву Україна, це початок 14 століття. Щит типовий, каплевидний. Символ на ньому є тризуб, хоч він трошки, символ на ньому є тризуб, хоч він трошки раніше – це 11 століття, це тризуб князя Мстислава Хороброго, – показує член Клубу Живої Історії Ульфа Бйорна Богдан Кагітін.
А так одягались у Х столітті скандинавські жінки. Вони в той час ходили в двох нижніх сорочках з льону, зверху одягали хангерок, який прищіпали черепашкоподібними защіпками-фібулами.
– Жінки любили тоді розкіш, тому у них було дуже багато всяких прикрас. Багато чого залежало від статусу жінки, але всеодно прикраси були в них досить таки популярними, – розповідає член член Клубу Живої Історії Ульфа Бйорна Наталя Василишин.
Прикрас та аксесуарів на виставці особливо багато.
– Лиття, прикраси, різні елементи, які використовувались в побуті: пояс з обкладками, гачки до обмоток, браслети, підковообразні фібули, які защіпали плащ, наприклад, є фібули, які защіпали сорочки, ножі та сумки.
На відтворення костюмів, обладунків, мечів, прикрас йде дуже багато часу, оскільки чітких знахідок майже немає. Члени клубу розповідають, що орієнтуються на шматки тканини, знайдені в різних похованнях, а від того, як вони були поставлені, припускають, якою був крій. Оглянути виставку одягу, обладунків та предметів побуту Середньовіччя можна у художній галереї, що на вулиці Сагайдачного в Тернополі. Вона діятиме до 2 жовтня.