Ситуація з лімітами газу загрожує виникненню величезної соціальної напруги в Тернополі, вважає керівництво міста. Фактично Тернопіль має зекономити половину з об’ємів газу, які ще кілька років тому використовувало. Для тернополян це означає місяці в холодних квартирах без гарячої води.
За економію – залишити без газу. Тернопіль – чи не єдине українське місто, яке суттєво скоротило використання газу у минулі роки. Цього року маємо економити на рівні зі всією Україною і використати лише 70% від минулорічної норми споживання, тобто на 30 % менше. Проте для нас ці 30 % в сумі з двадцятьма, які навчились економити до рішень уряду – це вдвічі менше від об’єму газу, який могли б використовувати. Ще простіше ці цифри означають зиму в домівках, фактично без гарячої води і тепла.
– Нас зобов’язують, починаючи з 22 вересня, взагалі відключити подачу гарячої води, протягом жовтня гаряча вода повинна подаватися в місті 2 рази в тиждень в межах 6 годин, при тому, що ми сьогодні подаємо 5 разів в межах 35 годин. Листопад-грудень взагалі треба відмовлятись від гарячої води. А температура в приміщеннях має бути в жовтні у випадку теплої осені +18, а листопад-грудень +14-15, – розповів міський голова Тернополя Сергій Надал.
За словами міського голови, така ситуація практично “викручує їм руки”. “Прикрутити нам кран” не раз намагалась попередня влада, каже Сергій Надал. Теперішня ж ситуація з лімітами газу – нічим не краща, адже попереду – сезон захворювань.
– Декілька разів мали таке, що нам зменшили подачу тиску газу до мінімуму. Це давало, що в комфорках в людей нібито газ горить, але через такий надзвичайно низький тиск 2 мікрорайони Тернополя: Дружба, частина Центру, Кутківці, Пронятин залишаються без опалення, тому що при низькому тиску котельні не витримують і починають гаснути… Газу для того, щоб забезпечити споживання населення, достатньо. Тут небезпека не для “Теплокомуненерго”, а для всіх, хто має індивідуальні котли, бо йде мова про зменшення газу. Газу не буде, щоб запалити котел, комфорку. Якщо газ врізати таким чином, люди наберуть баняк води, поставлять на комфорку і будуть гріти. Ніякої економії це не дасть, – каже Сергій Надал.
Свого газу та поставок з Європи для потреб житлово-комунальної галузі Україні вистачає, та дістається він олігархам, кажуть чиновники. Простий люд грівся б електрообігрівачами, та й тут біда. Україну чекають вимикання світла, вже й графіки є. І чим активніше населення буде користуватись електроприладами, тим частіше сидітиме без світла. Міська влада сподівається, що спільно з обласною радою та облдержадміністрацією таки вдасться достукатись до Кабінету Міністрів України, щоб отримати достатньо газу.