додому суспільство Оформлення земельної ділянки і прав на неї – дві окремі реєстрації

Оформлення земельної ділянки і прав на неї – дві окремі реєстрації

587

Оформлення земельної ділянки і прав на неї – дві окремі реєстрації. Раніше цими питаннями займались органи Держземагенства України, нині процедура ускладнилась, і охочим оформити чи приватизувати землю доведеться відвідати дві структури.

Земельні питання в числі тих, які найчастіше приводять людей до юристів. Чи не кожен рано чи пізно отримує, купує, передає у спадок чи приватизує землю, а, відповідно, мусить знати про зміни в процедурі оформлення і реєстрації прав на земельні ділянки. А вона ускладнилась. Тут, кажуть юристи, треба розрізняти дві різні державні реєстрації – самої ділянки і прав на неї. Ці процедури регулюються двома документами – законом "Про державний земельний кадастр" та законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", адже земля і є нерухомим майном.

– Таких реєстрацій вже є 2 види. Тобто кожен землевласник чи та особа, яка приватизувала земельну ділянку, повинна оформити її в два етапи. Перший – це формування земельних ділянок, які фіксуються в земельному кадастрі як об'єкт нерухомості, другий – оформлення прав на земельну ділянку. Вона вже формується у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, – розповідає начальник юридичного відділу ПП "Теплоцентр-Тер" Василь Штельма.

Раніше і формуванням земельних ділянок, і оформленням прав на них займались територіальні органи Держземагенства України, які ведуть Єдиний державний земельний кадастр. Тепер – різні відомства. Хочете оформити права на землю, мусите звернутись спочатку в територіальні органи Держкомзему України за місцем розташування земельної ділянки. Там отримати витяг з державного земельного кадастру про реєстрацію ділянки як нерухомого майна. Далі – до територіальних органів Укрдержреєстру, де зареєструють саме право власності. Замість державних актів на землю при реєстрації земельної ділянки тепер видають свідоцтво про право власності або витяг з державного реєстру. Проте чимало людей мають державні акти старого взірця, адже приватизація земельних ділянок триває вже десятки років. Вони дійсні, кажуть юристи, проте часом потребують переоформлення.

– Приватизація земельних ділянок проводиться з 92 року і видані державні акти на землю старого взірця. Вони звичайно чинні, але там відсутні в багатоьх випадках кадастрові номера, а також багато є накладок земельних ділянок суміжних. І коли вирішується спадкові питання зараз, наприклад переоформлення, якщо спадкодавець передав спадкоємцю земельну ділянку, старий акт старого взірця, і потрібно його переоформлювати в тому випадку, якщо там є накладки, – каже Василь Штельма.

У будь-якому випадку юристи радять перед тим, як оббивати пороги чиновників, звернутись до них за консультацією. Її можете отримати і переглянувши програму "Консультація юриста" на телеканалі TV-4.