Понад 170 пам'яток – в одній книзі. На Тернопільщині презентували ілюстрований альманах "У камені, бронзі, граніті", який об'єднав усі пам'ятники, пам'ятні знаки та меморіальні дошки Тарасу Шевченку.
Пам'ятниками, пам'ятними дошками та меморіальними знаками Тарасу Шевченку всіяна українська земля. Лише на Тернопільщині таких – 175. Ілюстрований альманах "У камені, бронзі, граніті" об'єднав майже всі, адже нові постійно відкривають. Над книгою почали працювати кілька років тому. Великий доробок належить обласній інспекції охорони пам'яток історії та культури, на обліку в якій вони перебувають. Фото робив працівник обласного архіву Ігор Крочак. Автори кажуть, нашим краянам є чим пишатися. Найстаршому пам'ятнику в області – більше сотні років.
– В нас на Тернопільщині найперший на Галичині пам'ятний знак був встановлений в Бурдяківцях Борщівського району. Він був встановлений до 50-річчя з дня смерті Тараса Григоровича в 1911 році в лютому місяці. Другий пам'ятник був в Львівській області. Він в вересні був встановлений. Так що наш був найперший, – розповідає директор Тернопільської обласної інспекції охорони пам'яток історії та культури Марина Ягодинська.
Час збереженню пам'яток не на користь. Люди про них дбають, але назва альманаху "У камені, бронзі, граніті" не повна. Є й не такі міцні скульптури.
– Вони в різному стані. Ті, що були зроблені з якісного матеріалу, з бронзи, хоча би мідна виколотка або камінь – ті в нормальному стані збереглися. Ті, що були зроблені з гіпсу, цементу – це неякісний матеріал, природні умови на них впливають, – каже Марина Ягодинська.
200 екземплярів альманаху видали за гроші з обласного бюджету. Вони розійдуться музеями та бібліотеками.