додому Головні У Тернополі вшанували “кіборгів”

У Тернополі вшанували “кіборгів”

90

Їх тримало відчуття обов’язку та любов до України. 20 січня відзначають 10 річницю завершення боїв за Донецький аеропорт. У цьому пеклі, яке тривало 242 дні, українські захисники усіма силами боронили обʼєкт, який втримати було практично неможливо. Та вони виконали своє завдання: стримали ворогів, зірвали їхні плани й увійшли в історію як «кіборги». У тих боях загинули і Герої з нашого краю. Аби вшанувати їхній подвиг, у Тернополі, зібралися рідні й побратими захисників.

26 травня 2014 рік. Саме тоді розпочалася оборона Донецького аеропорту від російських гібридних формувань. 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли ворожій навалі та відстоювали рідну землю. Донецький аеропорт став символом нескореності, а Україна дізналася про людей, що міцніші за бетон. 20 січня 2015 року, коли офіційно завершилась героїчна оборона, окупанти підірвали колони, які тримали перекриття. У цей день зафіксували найбільші втрати серед українських захисників. У важких та безперервних боях загинули понад 200 військових, ще 500 отримали поранення. Серед полеглих – 4 Героїв з Тернопільщини: Іван Вітишин, Володимир Трух, Ігор Римар та В’ячеслав Мельник.

Матір «кіборга» Володимира Труха розповідає, її син з дитинства вирізнявся патріотизмом і любов’ю до рідної країни. Тож, отримавши повІстку у 2014 році, одразу приєднався до 80-ї окремої аеромобільної бригади. Згодом добровільно зголосився брати участь і в обороні Донецького аеропорту.

– Він був на машині, вивозив поранених, привозив продукти і часто ходив пішки в аеропорт. Вони базувалися в Пісках, – каже матір полеглого “кіборга” Володимира Труха. 

Загинув Володимир Трух 17 січня 2015 року у боях за Донецький аеропорт. Під час свого останнього телефонного дзвінка рідним, він просив молитися за нього та побратимів.

– Їхню машину з водієм підбили снарядом. Машина загорілася. Він втратив руку. Його встигли витягнути з машини і під стінами аеропорту там помирав. До ранку помирав, стікав кров’ю. Були сильні морози, кровоспинних не було, – розповідає Ольга Трух. 

Володимиру назавжди залишиться 22. Сьогодні матір Героя Ольга Трух, та десятки небайдужих тернополян зібралися, щоб вшанувати пам’ять “кіборгів”. З нагоди 10 річниці завершення боїв за Донецький аеропорт у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини провели пам’ятні заходи. Також під час події відбувся показ документального фільму «Трохи нижче неба». Над ним працювали Михайло Ухман та Сергій Коновал, який у 2024 році також героїчно загинув неподалік Часового Яру.

Фільм розповідає історію чотирьох Героїв із Тернопільщини. Серед них — “кіборг” з Кременецького району В’ячеслав Мельник. Чоловік добровільно пішов служити у 80-ту окрему аеромобільну бригаду. Дві ротації перебував у Донецькому аеропорті.

– Казав “Мамуся, я вже 20 січня маю йти на ротації”. І в той день загинув 20 січня. Не давали вивозити ні 200, ні 300. Їх там і газами травили, і вже харчування не мали, був 20-градусний мороз, – каже матір полеглого “кіборга” В’ячеслава Мельника.

Захисники Донецького аеропорту протягом 8-ми років тримали наступ ворога, зірвали його плани та довели, українська воля сильніша за бетон.