додому Новини Рабство досі існує. З 24 лютого 2022 року до жовтня 2023 року...

Рабство досі існує. З 24 лютого 2022 року до жовтня 2023 року в Україні викрили понад 250 фактів торгівлі людьми.

522

Люди на продаж. Рабство, так воно ще досі існує. За оцінками Міжнародної організації з міграції, з 1991 року близько 300 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми. З 24 лютого 2022 року до жовтня 2023 року в Україні викрили понад 250 фактів торгівлі людьми, підозри оголошені 169 особам. Хто стає жертвами та що робить держава для боротьби з цим явищем – у матеріалі.

У ХХІ столітті, коли ми пишаємося досягненнями цивілізації, явище торгівлі людьми та сучасного рабства все ще існує. Мільйони людей по всьому світу позбавлені свободи, змушені жити в нелюдських умовах, зазнавати експлуатації та насильства. Про те, як ця проблема проявляється в Україні та хто стає жертвами, нам розповіла експертка Оксана Шлюсар.

Для торгівлі людьми немає ні вікових обмежень, ні професійних навичок та державних кордонів, розповідає експертка. Найчастіше це люди, які живуть у бідності, не мають освіти або роботи, або ж стали жертвами стихійних лих чи війни. У більшості випадків, людина не може відрізнити, що саме вона потрапила у ситуацію пов’язану з торгівлею людьми. Проте виявити це можна ще під час пошуку роботи, розповідає пані Оксана.

– Коли, наприклад, їй дають аванси, або ми вас перевеземо за власні кошти, проживання та харчування за наш рахунок або у неї вимагають віддати паспорт під різним приводом. Наприклад ми вас поставим на тимчасовий захист або ж ваш паспорт буде знаходиться для кращої безпеки, – каже директорка з розвитку ГО “Відродження нації” Оксана Шлюсар.

За оцінками Міжнародної організації праці у 2021 році у світі було 50 мільйонів людей, які зазнавали сучасного рабства. З них 28,6 мільйона людей перебували в примусовій праці, а 21,5 мільйона – в примусових шлюбах. Найбільш поширеними формами примусової праці були: сільське господарство (32%), будівництво (18%), сфера послуг (15%), видобуток (7%) та примусова сексуальна експлуатація (6%). В Україні з 1991 року близько 300 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми. У 2023 році МОМ виявила понад 19 тисяч постраждалих осіб, більшість з яких стали жертвами трудової експлуатації. З 24 лютого 2022 року по жовтень 2023 року в Україні викрили понад 250 фактів торгівлі людьми. Причини через які люди потрапляють у такі ситуації, бувають дуже різні.

Підписання і ратифікація Україною Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, а також приєднання до інших міжнародних зобов’язань у цій сфері, засвідчили визнання Україною необхідності вжиття заходів для подолання цієї проблеми. Введення Україною у 1998 році кримінальної відповідальності за торгівлю людьми стало ознакою визнання цього явища як суспільно небезпечного та відмінного від інших злочинних діянь. В Україні працює Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, куди можна звернутися за допомогою.

Експертка розповідає, що найчастіше так звані “роботодавці” влаштовують людей нелегально, а це перший крок до експлуатації. Роботодавці, які діють не у рамках закону, часто не договорюють про назву компанії та ваші робочі обов’язки.

Якщо ж ви чи ваші рідні стали жертвою торгівлі людьми чи інших різних протизаконнних експлуатацій, фахівчиння радить звертатися за допомогою на безкоштовну “гарячу лінію” за номером 527 та Урядову гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та насильства 15-47. Ви маєте право на свободу та безпеку.