В Україні вкотре за останні кілька місяців заговорили про запровадження надзвичайного стану. Експерти кажуть – все можливо, а юристи пояснюють, що чекає українців після запровадження особливого режиму. Надзвичайний стан вводить Президент своїм указом, який впродовж двох днів затверджує Верховна Рада України. Попередньо, як подейкують у Києві, за рішення про введення надзвичайного стану депутати можуть проголосувати у вівторок, 28 січня.
Надзвичайний стан – особливий режим, який можуть ввести в Україні терміном до 30 діб, в окремих регіонах – до 60. Особливий режим вводять коли є спроба захоплення державної влади чи зміни конституційцного ладу шляхом насильства, каже законодавство. Такий режим передбачає посилення охорони громадського порядку, заборону проведення масових заходів. Сьогодні це означатиме заборону на майдан.
Олександр Зигмунт, юрист: "Режим надзвичайного стану передбачає обмеження в'їзду та виїзду з території, де цей режим встановлено, додаткові заходи по забезпеченню громадського порядку, також заборону проведеня масових заходів та заборону проведення страйків на території, де оголошено режим НС".
В умовах надзвичайного стану влада може обмежувати свободу пересування громадян та транспорту, ввести комендантську годину. Це означає, що ходити вулицями можна лише з відповідними перепустками чи посвідченнями особи, і лише в певні години. Також дозволяють правоохоронцям вилучати, а магазинам забороняють продавати вогнепальну й холодну зброю. Крім того, не буде доступу до інтернету, теле- і радіоканали не працюватимуть, крім "Першогой національного" та "Першої програми радіо". Ретрансляція зарубіжних каналів теж повинна бути призупинена. Працювати зможуть тільки дротяні телефони місцевого значення в напрямках 911, 101, 102 і 103.
Олександр Зигмунт, юрист: "Для людей запровадження режиму НС означає заборону перебування вгромадських місцях, закладах громадського харчування поза встановленні часові рамки, а також обов'язково при собі потрібно мати документ, який ідентифікує особу. Також режим НС передбачає огляд особистих речей, огляд транспортних засобів, а також їх вилучення".
За умов надзвичайного стану порядок забезпечують міліція та внутрішні війська. Вони матимуть повноваження просто на вулиці перевіряти документи, а за необхідності – проводити особистий огляд, огляд речей, транспорту, багажу і вантажів. В деяких випадках можуть долучати армію та прикордонні війська, роз'яснюють юристи.