додому Головні В Україні започаткували Центри досконалості: як проходять реабілітацію воїни у Тернополі?

В Україні започаткували Центри досконалості: як проходять реабілітацію воїни у Тернополі?

584

У час великої війни українські медики щодня борються за життя бійців, які захищаючи нас, отримують важкі поранення на фронті. Одними із наслідків таких травм є ампутація кінцівок та тривала прикутість до ліжка. Аби надати комплексну фахову допомогу нашим захисникам, в Україні започаткували Центри досконалості. Один із них нещодавно запрацював на базі Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні. Тут не лише допомагають військовим знову встати на ноги, навчитися обслуговувати себе, але й намагаються повернути захисників до звичного повноцінного життя у родині, буденних радощів і турбот. Більше про це дивіться у новому випуску проєкту “Вижити-перемогти”.

“Розбомбили нас мінометами, артилерією, а потім пішли в прорив. Ми засипані були в бліндажі, виліз, потім витяг хлопців, викопав. І тоді вже побачив нас дрон і влупив поруч біля мене”, – розповідає Вадим Носик, військовослужбовець 46-ї бригади.

Харків’янин Вадим Носик – доброволець 46-ї десантно-штурмової бригади. З перших днів великої війни хлопець активно зайнявся волонтерством, проте вже за пів року вирішив мобілізуватися, аби зі зброєю в руках боронити своє рідне місто і країну від загарбників. Воював на Запорізькому і Донецькому напрямках. Та близько п’яти місяців тому, внаслідок ворожого обстрілу поблизу населеного пункту Мар’їнка, Вадим отримав важку травму спинного мозку. Сьогодні вже у Тернополі боєць проходить реабілітацію та прагне повернутися до звичного життя.

“Я коли приїхав сюди, зовсім не ходив, не рухалися ноги. Дуже був розчарований, звичайно. Але потім прийшли хлопці, щось подивились-подивились. І сказали: “Не переживай, все буде гарно”, – пригадує Вадим.

Знову піднятися на ноги Вадиму допомагають фахівці Центру досконалості, який нещодавно відкрили на базі Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні. В Україні таких Центрів є лише 6. Тут особливу увагу приділяють військовослужбовцям та ветеранам війни на всіх етапах лікування: від діагностики до інтенсивної терапії. Фахівці кажуть: головним завданням для себе ставлять – повернути пацієнта до соціально-активного життя. А для цього важливо підібрати для кожного індивідуальний план реабілітації.

“В кожного нашого пацієнта є різна роль. Хтось може бути батьком, хтось може бути автомеханіком, хтось повертається ще до інших видів діяльності. І вже виходячи з індивідуальних можливостей кожного нашого пацієнта, ми прогнозуємо, до чого ми можемо його повернути”, – пояснює Петро Скобляк, керівник нейрореабілітаційного відділення Центру досконалості.

Так медики навчають, як обходитися в побуті, пересуватися на кріслі колісному, ходити у крамницю та навіть водити авто.

“В нас є люди, котрі з травмою спинного мозку, у них не працюють нижні кінцівки, але вони вміють користуватися авто. І вони можуть проїхати з точки А в точку Б. Тобто, це є модифікація зовнішнього середовища”, – додає Петро Скобляк.

“Якщо в когось кінцівка не працює ліва, чи права, чи дві кінцівки не працюють, чи ноги, можливо, не працюють, то ми, відштовхуючись від цього вже, адаптовуємо з пацієнтом. Там вже специфічне обладнання, допоміжні засоби, саме пересідання. У нас є кабінет ерготерапії, там в нас є кухня, індукційна плита, повністю всі продукти. Пацієнти самостійно вчаться це виконувати”, – розповідає Ольга Зазулька, помічниця ерготерапевта нейрореабілітаційного відділення Центру досконалості.

Реабілітація пацієнта триває від 14 днів і більше. Все залежить від складності стану. Аби терапія проходила ефективніше, до занять обов’язково залучають психолога.

“Будь-яка робота – це завжди мотивація. І дуже добре, коли ця робота побудована на такому позитиві, на добрих емоціях. І тоді реабілітологам легше працювати стає з пацієнтами і також пацієнти бачать якусь ціль у цій роботі”, – зазначила Ірина Андріїшин, психологиня нейрореабілітаційного відділення Центру досконалості.

А нещодавно команда фахівців Центру досконалості вирішила влаштовувати спільні прогулянки разом з пацієнтами. Щотижня медики разом із захисниками вибираються у місто на чергову екскурсію.”Ця ідея виникла, коли у нас в лікарні перебували військові. Вони зазвичай місяцями довго у лікарні і тут, ви знаєте, утворюється така своєрідна тепличка. І в зовнішній світ вони потрапляють рідко”, – пояснила психологиня.

“Ми ходимо в місто гуляти по набережній, в кінотеатри, театри, паби всякі, каву п’ємо, піцу їмо”, – розповідає військовий Вадим Носик.

Сьогодні команда готова ділитися своїми успіхами і досвідом з іншими. Тож вже найближчим часом навчатимуть українських медиків та надалі започатковуватимуть нові практики реабілітації.

“Центр досконалості нам дає можливість навчати інших реабілітологів, які мають менше досвіду в реабілітації з неврологічними травмами, неврологічними захворюваннями. Тому ми будемо старатися на їхнє благо і на благо всієї країни, щоб всі отримували висококваліфіковану допомогу”, – зазначив Максим Петрів, фізичний терапевт нейрореабілітаційного відділення Центру досконалості.

А герой нашого сюжету Вадим Носик сьогодні вже робить свої впевнені кроки. Каже, за цей час колектив Центру став для нього ніби сім’єю. Саме тут хлопець знайшов і власну.

“Та як вона була моя медсестра, сподобалася мені. Почав залицятися. Став на ноги. Старався швидше стати на ноги, щоб піти з нею погуляти, запросити десь. Може ще така мотивація десь була”, – поділився з нами військовий.

Вадим вже влітку планує одружитися, залишитися в Тернополі та вже тут будувати своє нове життя.

За співавторства з Іриною Запотічною