Сергій Надал, міський голова Тернополя, коментує: “Тоді у 86 році, пожежники, військові, рятувальники, водії медики, звичайні люди показали чудеса мужності, героїзму та самопожертву. Саме вони тоді врятували не тільки Україну, а й цілий світ від набагато гірших наслідків”.
Цей день пам’яті давно став скорботним нагадуванням всьому людству про важку перемогу над вогнем, який охопив реактор атомної станції. Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Володимир Лисий – військовий у відставці, під час трагедії разом зі своїм полком брав участь у дезактивації третього та четвертого енергоблоку. Він розповідає: “Після зриву на дах третього енергоблоку було викидано масу радіоактивних залишків, які треба було скидати, проводилися дизактивації даху, підземний зал, підвали, а інженерний батальйон той проводив зачистку Рудого лісу, там розривали рови і там все хоронили”.
Пан Володимир пробув у зоні Чорнобильської АЕС 4 місяці. Володимир Лисий, пригадує, що техніка, яка допомагала ліквідовувати наслідки трагедії, просто зупинялася через велику кількість радіації.
Після аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка сталася 26 квітня 1986 року, близько 200 тисяч осіб виселили із зони відчуження. Загалом ліквідаторів цієї аварії було понад 600 тисяч. Скільки людей загинули через радіацію – невідомо.