додому духовність Переселенка Олена Ковальчук презентувала виставку власних вишитих робіт та бабусиних рушників, яким...

Переселенка Олена Ковальчук презентувала виставку власних вишитих робіт та бабусиних рушників, яким понад 100 років

810
Тернопіль став третім домом для Олени Ковальчук, яка мешкає тут вже другий рік. Жінка родом з Донецька. Понад 30 років вона займається давніми родинними традиціями – вишиває українські рушники та сорочки. У її колекції є як власні роботи, так і бабусині рушники, яким вже понад сто років. Більше про це – у сюжеті.
Ще з дитинства Олена Ковальчук полюбила вишивати. Жінка продовжує родинні традиції і зараз, у її власній колекції – вишиті картини, сорочки та рушники.

Олена Ковальчук, майстриня із художньої вишивки, переселенка з Донецька, ділиться: “Всі вишивали навколо мене, в`язали, гачкували. Тобто я виросла в такому середовищі. Все було вишито у обох бабусь. Тому так я і навчилася”.

Через війну Тернопіль став для Олени третім домом. У 2014 жінка із рідного Донецька виїхала до Краматорська, а у 2022 прихистком стало для неї Файне місто. Під час всіх переїздів жінка каже: не розлучалася з однією річчю – невеликим українським прапором. Пригадує, як у 2014 році з синьо-жовтим стягом було небезпечно виходити на вулиці, однак це її не лякало. “Ховала у бардачок під ризиком всяких покарань і катувань, і змогла дістати тільки коли ми вже приїхали перший український блокпост”.

Вишиття для Олени як хобі. Майстриня народних промислів в галузі художньої вишивки із досвідом понад 30 років працює як з готовими схемами, так і втілює власні ідеї.
“Тільки я переїхала з Донецька, я хотіла зробити щось таке наче автентичне, з вишивкою. Але більш сучасне. І так як я розуміла, копила білу блузку, і подивилася, що під неї підійде, і вишила цей взір”, – каже майстриня.

Зараз вона вишиває полтавську сорочку. Разом зі своїми роботами нам вона показує і прабабусині вишиття.

“Це буденний рушник, не для краси, а щоб витиратися. Він просто з маленькою мережкою з обох боків. А скільки йому років? Більше ста років. Це все вишивала моя прабабуся”.

Олена Ковальчук не лише створює вишиття, а й проводить майстер-класи для інших, зокрема у просторі “Вільна”. Це платформа, де жінки та дівчата можуть відновити фізичний та психологічний стан, розкрити свій творчий потенціал, провести час із користю у середовищі підтримки і турботи.

Людмила Богуцька, психологиня простору “Вільна”, коментує: “Все, що робить пані Олена і сьогодні демонструє, це все її терапія. І не тільки її особиста, а ще цілого роду. Є велика вдячність того, що ми можемо це бачити сьогодні завдяки тому, що пані Олена ділиться своїм талантом в нашому просторі. І ми маємо змогу також бачити, надихатися тим, що допомагає іншим людям”.

Олена як і всі мріє, аби в Україні настало мирне життя. А ще – повернутися в рідний Донецьк, де вона зможе гордо носити українську вишиванку та навіть відкрити школу вишивки.