додому суспільство 90 років з дня заснування відзначає Державна санітарно-епідеміологічна служба України

90 років з дня заснування відзначає Державна санітарно-епідеміологічна служба України

814

90 років з дня заснування відзначає Державна санітарно-епідеміологічна служба України. Витоки цієї професії сягають давньої Греції. Ще тоді велике значення відводили саме профілактичному напрямку медицини. Роком свого народження українська санепідслужба вважає 1923-й, коли в Українській Радянській Соціалістичній Республіці підписали постанову "Про санітарні органи республіки". Цим документом узаконили права та обов'язки санітарної медицини.

Проблемами гігієни, санітарії людство цікавилось завжди. Численні епідемії, спосіб життя та правила особистої гігієни наводили на думки – потрібно застерігатися і уникати хвороб. На Галичині ще задовго до 1923 року  дбали про санітарію.

Володимир Паничев, начальник Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області: "На Галичині діяв статут санітарний, коли Галичина входила до складу Австроугорської імперії в 1870 році був створений цей статут. І тоді вже приділялася серйозно увага гігієни та санітарії. За часів Польщі теж у нас працювали санітарні лікарі, зокрема вони дуже серйозно опікувалися проблемами шкільної гігієни".

Основними пріоритетами  для працівників СЕС як і тоді залишаються санітарний контроль, профілактика інфекційних захворювань, а також пропаганда здорового способу життя. У минулому році служба пережила реформування. До недавнього часу у кожному районі існували санепідстанції. А після реорганізації в області діє 7 міжрайонних та одне міське управління Держсанепідслужби. Закрити довелося 11 закладів, а відповідно і скоротити більше 700 людей. Створили також нову державну установу – лабораторний центр. На сьогодні в області у Держсанепідслужбі працює майже 700 людей. Це висококваліфіковані працівники, які мають вищі категорії.

Степан Дністрян, директор Державної установи "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "В 72 році санітарна служба стала самостійна: своїм фінансуванням, своїми закладами, штатами. І проіснувала рівно 40 років до 2012 року, коли наказом Міністерства охорони здоров'я була ліквідована з 1 січня 2013 року. Вона є на сьогоднішній день, але  поділилася на дві структури".

Ще одна визначна подія у роботі Держсанепідслужби у Тернополі відбулась місяць тому. У нашому місті відкрили надсучасну лабораторії на базі Тернопільської обласної санепідемстанції. Будівництво діагностичної лабораторії особливо небезпечних інфекцій – це результат співпраці урядів України та Сполучених Штатів Америки. Сьогодні в Україні завдяки проекту технічної допомоги працює дев’ять таких лабораторій. Наша коштувала американській стороні майже два мільйони доларів. Будували її рік.

Степан Дністрян, директор Державної установи "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Ми вже 100 досліджень зробили на буреліоз, який є на сьогоднішній день проблемою. Ми колись не робили бутулізм. Починаємо працювати і над цим захворюванням. І багато інших. Моніторимо холеру, туляремію. Я думаю,що з часом ця лабораторія буде потужнішою. І будемо займатись широким спектром досліджень як моніторингових, так і діагностичних".