80% добувної галузі Тернопільщини – в тіні. Такого висновку дійшли чиновники, проаналізувавши стан надрокористування в області. Реальні показники, кажуть, жахають. Запаси каменю, піску, гравію та вапняку значні, об'єми добування – великі, а податки від такого бізнесу при цьому мізерні. Збитки за останній десяток років рахують в межах мільярда гривень.
Про поклади природних ресурсів на Тернопільщині знає навіть Вікіпедія. Вапняки, торф, пісок, будівельний камінь, глина. Чиновники ж кажуть, від добувної галузі в області лишилась хіба назва. Висновки підтверджують цифрами. Показник реалізованої добувної продукції на одного мешканця в області нижчий, аніж середній по Україні в 57 разів, і взагалі офіційно ці обсяги – це лише один відсоток від всієї реалізованої промислової продукції. Тому не дивно, що від такого бізнесу бюджету – мізер, ані податків, ні робочих місць. Але то бюджету. Насправді ж на корисних копалинах заробляють немалі гроші. І звичайно ж нелегально, кажуть в ОДА. З відомих майже чотирьохсот кар'єрів ліцензії на добувну діяльність мають відсотків 20. Решта галузі – в тіні. В одному лише Теребовлянському районі з 46-ти кар'єрів документи є у восьми.
– Лише один кар’єр, Варваринецький, в Теребовлянському районі, завдав збитків на суму до 30 млн. грн. Оцінені запаси були 486 тис. кубів піску, зараз там залишилось близько 50 тис. кубів. Ще 50 тис. кубів видобуто напівлегальними документами. Тобто десь 300-350 тис. кубів видобуто незаконно, – розповідає заступник голови Тернопільської ОДА Леонід Бицюра.
Та хто видобуває – також питання. Офіційно в кар'єрах працює 880 людей. Це в середньому по двоє працівників на кожен. Ще один парадокс – добувна галузь занепадає, а основний споживач будматеріалів, будівельна галузь, при цьому процвітає. Обсяги будівельних робіт за останні роки зросли на третину. Висновки очевидні – матеріал продають і купують підпільно. І збитки за останні років 10 вимірюють мільярдом гривень, каже Леонід Бицюра. А відбувається це, впевнений, за сприяння правоохоронців.
– Замість того, щоб фіксувати незаконний видобуток, вони фіксують кількість машин, що виїжджають з кар’єру, щоб спів ставити розмір хабара, який вони отримують, з матеріалом, який вивозиться з кар’єрів… Повертаючись до незаконного видобутку, в Теребовлянському районі за нашими підрахунками за цих 8 років виїхало з тими матеріалами майже 20 тис. машин лише з одного кар’єру. Такий потік машин при тому, що за 500 м пост ДАІ, неможливо не помітити, -каже Леонід Бицюра.
Керівництво області запевняє, ситуацію не просто вивчають, готові реагувати, адже тепер повноважень вистачить. Нелегальним підприємцям дають час узаконити бізнес – 2 місяці. Від цього, кажуть, виграє бюджет.