60 саджанців рожевих каштанів «Бріотті» висадили на Руській вздовж Тернопільського ставу. Цей сорт, кажуть екологи, стійкіший до ураження каштановою мінуючою міллю, від якої вже не перший рік страждають звичні для Тернополя «Кінські» каштани. Тому нові насадження мають поступово замінити старі, які своє відживуть. Водночас комунальники не поспішають ставити хрест і на вразливих до молі деревах. Їх планують почати лікувати спеціальними ін’єкціями.
З саджанцями в горщиках і лопатами в руках вони допомагають Тернополю підтримувати звання “міста каштанів”. Вздовж вулиці Руської висаджують те, що в майбутньому стане гордістю міста.
– Італійські рожеві каштани “Бріотті”. Саме їх обрали для висадки, бо цей сорт стійкий до шкідника – мінуючої каштанової молі, – розповіла головний спеціаліст відділу благоустрою та екології Тернопільської міськради Людмила Гринчишина.
Мінуюча каштанова міль – головний біль не лише тернопільських екологів. Це проблема всеукраїнська та й не лише. Сухі каштани посеред літа – “заслуга” цих підступних шкідників. До нових насаджень, запевняють екологи, їм буде зась. Водночас візьмуться лікувати старі.
– Ми не ставимо перед собою ціль ці каштани вирубувати, висаджувати нові. Має бути природна взаємозаміна. І тому навесні, ми зараз повністю закінчили переговори з фірмою, яка поки що за свій кошт буде безкоштовно вводити ін’єкцію в кору каштанів для збереження їх подальшого життя, – говорить заступник начальника управління ЖКГ Тернопільської міськради Олег Соколовський.
Проте старі “Кінські” каштани нові “Бріотті” з часом все ж замінять. Тому їх саджають поряд, щоб зараз не заважали, проте ближче до тротуару, аби згодом не зачіпали тролейбусні лінії. 60 дерев обійшлися міському бюджету у 60 тисяч гривень, розповідають у міськраді. Саджанці везли з Польщі, адже в Україні таких немає. Сподіваються лише, щоб до них замість молі не не дістались чиїсь руки, адже подібні випадки вже були.
– Магнолії ми висаджували давніше, в кілька етапів, і їх практично всі покрали. Лишилось в місті 4-5 особин з тих десятків, які ми садили, – каже Людмила Гринчишина.
Тому про всяк випадок чиновники подумають про відеоспостереження на ділянці, де крім того активний рух транспорту. А озеленення і омолодження дерев продовжать, адже тільки одне дерево каштана, кажуть, очищає від токсичних викидів десятки метрів повітря навколо.