100 років з дня початку «червоного терору» – Сьогодні в Україні День пам’яті за жертвами злочинної репресивної політики комуністичного режиму. 5 вересня 1918 року радянський уряд ухвалив Декрет про червоний терор, який ставив завдання боротьби з контрреволюцією.
Цей документ формально закріпив політику, до якої від самого початку вдавалися більшовики, тобто легітимізував державне насилля, – придушення, залякування і деморалізацію усіх, хто міг не підтримувати комуністичний режим. Знищували громадян, які обіймали високе становище у суспільстві– професорів, лікарів, інженерів, колишніх високопосадовців, військових, найвищих духовних осіб, представників купецтва й аристократії, а також і простих ремісників і селян.
На території України «червоний терор» розпочався у січні 1918 року з вторгнення загонів Муравйова. Вже в перші дні у Києві більшовики розстріляли від 3 до 5 тисяч людей. Так чинили і у багатьох містах та селах України та інших радянських республіках. Лише за рік, за різними даними, жертвами політики «червоного терору» стали від кількох десятків тисяч до більш як 1,5 мільйона людей. Офіційно «червоний терор» припинили 6 листопада 1918 року, однак насправді він тривав і надалі, а у 30-х роках отримав назву «Великого».