додому культура 5 червня – 11 річниця смерті Ігоря Герети

5 червня – 11 річниця смерті Ігоря Герети

659

11 років минає сьогодні з дня смерті відомого археолога, мистецтвознавця, історика, поета, заслуженого діяча мистецтв України нашого земляка Ігоря Герети. Поминальна панахида відбуласть біля меморіальної дошки, що знаходиться на території історико-меморіального музею політв'язнів у Тернополі. Тут у полудень зібрались побратими Ігоря Герети, громадські, політичні діячі та учні Тернопільської обласної комплексної школи мистецтв, яка носить ім'я Ігоря Герети.

Богдан Хаварівський, особисто знав Ігоря Герету: "Неждано, негадано впала колона, яка підпирала духовне небо не лише Тернопільщини, а й всієї України. Україна побільшала іще на один горбик землі, а серця рідних, знайомих, побратимів побільшало ще на один рубець".

Такі рядки з'явились на сторінках газет України та зарубіжжя після смерті Ігоря Герети. Про свого побратима Богдан Хаварівський писав коротко, але дуже влучно. Громадсько-політичний діяч, археолог, мистецтвознавець, історик, поет, викладач – ким тільки не був і чим тільки не займався Ігор Герета. Саме йому Тернопільщина завдячує, зокрема, і школою мистецтв, яка прийняла перших учнів у 1994 році. Спочатку вона спеціалізувалась лише на мистецьких предметах, згодом отримала статус загальноосвітньої.

Майя Нівельт, особисто знала Ігоря Герету: "Наказом Міністерства ця школа створювалась ніби як школа мистецтв, але з самого початку він її бачив як школу комплексну, де повинні діти отримувати як загальну освіту, так і мистецьку освіту, причому створювалась вона як школа обласна".

Леонід Бицюра, заступник міського голови Тернополя: "Він був тим, про якого партіарх Йосип Сліпий колись казав: "Інтелігент – це є мозок нації, інтелігент не в значенні причетності до певної професії, а інтелігент по духу, це відноситься до тих людей, які відчувають підвищену відповідальність перед суспільством".

Ігор Герета – організатор Інституту національного відро­дження України, який зараз носить його ім'я, у свій час був директором цього закладу. Інститут функціонує і нині, там пам'ятають про його засновника.

Анатолій Вихрущ,  директор Інституту національного відродження імені Ігоря Герети: "Український дух, українська ідея, про які він завжди так спокійно виважено говорив, були своєрідним дороговказом на ціле життя. Тому сьогодні інститут продовжує оцю лінію українства, лінію просвітництва десятками дисертацій, десятками книг і сьогодні ви почули, що є багато проектів, багато дій, які вартують Герети".

Ярослав Джоджик, політичний діяч: "Ігор Герета особисто для мене є взірцем не тільки відданого служіння Україні, взірцем поміркованого і відповідального служіння цій державі. Досвід, ініціативи, пропозиції, які відходили від Ігоря Герети, з моєї точки зору, найбільш повно відповідають сьогоднішнім вимогам".

2013 рік, за рішенням сесії облради, оголосили роком пам'яті Ігоря Герети. Цьогоріч, 25 вересня, йому могло б виповнитись 75. А незабаром у центрі Тернополя може з'явитись пам'ятник Ігорю Гереті. З такою ініціативою виступає міське управління культури і мистецтв. Проект монумента вже є, нема грошей.