додому суспільство 29 січня минає 95 років з часу бою під Крутами

29 січня минає 95 років з часу бою під Крутами

608

 

"Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі" – виставку із такою назвою відкрили у Державному архіві Тернопільської області до річниці бою під Крутами. Сьогодні з того трагічного для всіх українців дня минає 95 років. 29 січня 1918 року відбувся бій українського війська проти армії російських більшовиків, які наступали на Київ. Майже три сотні юнаків загинули у нерівному бою.

З української сторони на захист рідної землі стало близько шести сотень юнаків. Тоді як армія більшовиків налічувала майже шість тисяч воїнів. Бій відбувся на залізничній станції Крути – між Бахмачем і Ніжином за сто кілометрів від Києва. Тривав він п'ять годин. За словами істориків, з українського боку загинуло 10 старшин, майже 250 юнаків Першої Української юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького та близько 50 студентів. Майже три десятки вояків потрапили у полон і були розстріляні. Втрати більшовиків  за різними даними  становлять від кількох сотень до двох тисяч.

19 березня 1918 року майже три десятки крутянців, котрі були розстріляні, поховали на Аскольдовій могилі. Всіх інших селяни поховали таємно  в різних місцях, а їхні могили віднайти так і не вдалося. Подвиг молодих героїх, юнаків, котрі впевнено йшли на загибель, сподіваючись  врятувати рідну землю, українці пам'ятали завжди. Про це свідчать документи тернопільського архіву.

Ольга Дишлюк, головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області: "Українським спортовим товариством "Поділля" у залі міщанського братства у 1932 році проводили урочисту святочну академію, присвячену крутянській битві. Також на виставці у нас представлені такі документи про академії, які проводилися в селі Ступки Тернопільського повіту, а також у селі Настасів Тернопільського повіту у 1936 році".

На виставці у Державному архіві Тернопільської області представлені документи, які розповідають про саму подію, подають спомини очевидців та численні публікації, присвячені бою під Крутами. Серед документів, які експонують не вперше, є чимало нових.

Ольга Дишлюк, головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області: "Це публікацію у тижневику "Кременецкий вісник" за 1942 рік. Там вони показують, що у 1942 теж відзначали цю подію у нас на Тернопільщині. Також це є публікація у журналі "Авангард" за 1952 рік, який виходив у Нью-Йорку. Там опубліковане звернення Союзу української молоді, який звертається до молоді у діаспорі, щоб вони проводили заходи відзначення подвигу героїв Крут".

День пам'яті героїв Крут пам'ятають і відзначають сьогодні. Влада міста та області переконує, з цієї трагічної події українці та влада мають робити висновки.

Олег Боберський, заступник голови Тернопільської облради: "Кожна країна і кожен політик кожної держави повинен піклуватися про інтереси власної держави. І це основний висновок тих подій. А ми повинні гордитися тими хлопцями, які віддали своє життя за нашу українську державу. І робити все для того, щоб подібні історії більше не повторилися.

Леонід Бицюра, заступник міського голови Тернополя: "Хлопці, молоді гімназисти виказали такий рівень жертовності і рівень прагнення захистити свою землю, який і сьогодні напевно треба пошукати".