додому здоров'я 28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

597

Вірусними гепатитами заражені більше двох мільярдів людей у світі, повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров'я. Щорічно від цієї недуги помирає близько мільйона хворих. За інформацією закордонних та українських експертів, в нашій країні три з половиною мільйони людей заражені різними вірусами гепатитів. І це лише офіційна статистика, бо багато хто про недугу і не здогадується, адже у вісімдесяти відсотках випадків вона проходить безсимптомно.

Ще двадцять років тому про таку хворобу як гепатит у Тернополі майже ніхто не чув. Хвороба досить молода, кажуть в інфекційному відділенні  лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя, і хворіють нею в основному молоді люди. Гепатит С – захворювання вірусне, яке найчастіше вражає печінку. Передається воно через кров. Найчастіше зараження відбувається через нестерильні медичні, стоматологічні та косметологічні інструменти, хоча усі можливі шляхи передачі вірусу ще до кінця не вивчені, визнають інфекціоністи. Гепатит С медики називають "німим, або ласкавим убивцею", адже на початковому етапі розпізнати ознаки хвороби неможливо, бо зазвичай вони проходять безсимптомно.

Оксана КАДУБЕЦЬ, в. о. завідувача інфекційного відділення лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя: "Людина не відчуває себе хворою поки нема жовтяниці, бо прояви основні ураження печінки – це є загальна слабість якась, швидка втомлюваність, можливо важкість в правому боці – це ті ньюанси, на яких ми в своєму житті не дуже зациклюємося і тому не звертаєм. І коли вже є виражені ознаки тої хвороби, то вона вже на стадії дуже серйозного ураження печінки. Найчастіше діагностують ту хворобу вже на стадії цирозу".

За статистикою, в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Це значно перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Найголовніше – це вчасно обстежитись, наголошують лікарі.

Оксана КАДУБЕЦЬ, в. о. завідувача інфекційного відділення лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя: "Є скрінінг-обстеження на маркери гепатитів. Як правило, ці обстеження визначають антигени до вірусу гепатиту В, яке серйозне інфікування має і анитіла до вірусу гепатиту С. Тільки по цьому скринінгу можна судити, що так: інфікування пройшло. В якому воно стані і чи прогресує далі, потрібні інші дообстеження і пошуки віруса. То вже є спеціальні дослідження, які вже мусить приписувати лікар".

Рання діагностика – це ще не запорука успіху. Хоча гепатит можна вилікувати, проте не кожному хворому українцю це по кишені. До прикладу, курс лікування від гепатиту С в Україні коштує від ста десяти до ста шістдесяти тисяч гривень.