Головна суспільство 23 березня – Всесвітній метеорологічний день

23 березня – Всесвітній метеорологічний день

346

Сучасний економічний збиток від стихійних лих у 8 разів більший, ніж у 60-ті роки минулого століття. Про це свідчать оцінки провідних світових страхових компаній. Тому значення точного прогнозу погоди на день-два вперед може суттєво зменшити економічні збитки, врятувати не тільки майно, а й людські життя. Завтра, 23 березня, – Всесвітній метеорологічний день, який з 1960 року відзначає 191 країна-учасниця Всесвітньої метеорологічної організації, членом якої є й Україна. З цієї нагоди відбулись урочистості і в Тернопільсьому обласному гідрометеоцентрі. Там розповідають: за кількома реченнями щоденних прогнозів погоди – праця багатьох людей.

Степан Софінський, начальник Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Самий прогноз синоптичний – це вершина айсберга. А до того працює багато метеорологів, гідрологів, які дають щотри години інформацію з метеостанцій про вітер, про опади, про температуру і багато інших даних. І тому, скажем так, 5% – це є синоптичний прогноз, над яким працюють синоптики, а решта – це йде чорнова робота, яку роблять наші станції, наші техніки, метеорологи".

Серед них – Олена Липка, яка у гідрометеослужбі працює 50 років. Тепер, жартує: роботи поменшало, бо раніше обслуговували польоти літаків. За півстоліття пам'ятає на Тернопіллі і пилові бурі, і вітер у 35 м/с. Свою роботу вважає вкрай відповідальною.

Олена Липка, технік-метеоролог Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Всі люди думають: "Та що вони там роблять, та що?.." Вони би не поспали ночі. Я зараз маю безсонні ночі, тому що кожні три години вставай, йди на вулицю, спостерігай, записуй і не можна спізнюватись ні на хвилинку – в нуль нуль повинна передати телеграму і так по сьогоднішній день". 

Цьогорічна тема Всесвітнього метеорологічного дня 23 березня звучить так: "Спостереження за погодою для захисту життя і майна". Служби Тернопільщини, які цим займаються безпосередньо, стверджуюють: запобігати нещастям і важким наслідкам стихії їм допомагають якісні прогнози  фахівців Тернопільського обласного гідрометеоцентру.

Василь Майка, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Тернопільської облдержадміністрації: "Завдяки їхнім вчасним інформуванням про ті стихії, негаразди, які проходять в області протягом зимового періоду, та й протягом літнього періоду, ми маєм змогу попередити населення, наших мешканців і всі служби для того, щоби було хоча б доба-дві. На сьогоднішній день служба настільки професійно працює і точна інформація надходить, що ми маємо в запасі до трьох, три доби".

Андрій Ковбасюк, заступник начальника управління з реагування на надзвичайні ситуації управління ДСУ з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області: "Якщо синоптична служба скаже за день-за два, ми зможем підготувати всі свої сили і засоби і вчасно відреагувати, допомогти населенню".

Ярослав Вівчарук, заступник начальника Тернопільського обласного управління водних ресурсів: "Обласний центр з гідрометеорології і обласне управління водних ресурсів – це дві служби, які безпосередньо з'язані між собою. Тому що за прогнозами здійснюється попередження шкідливої дії вод, виконуються роботи по захисту сільських населених пунктів, ми тісно координуєм дотримання рівнів води у річках, – це ж нам дає інформацію гідрометеоцентр. І ми вживаєм попереджувальні заходи, відновлювальні заходи".

Аби прогноз погоди був якнайточнішим, фахівці докладають всіх зусиль, каже керівник обласного гідрометеоцентру і шкодує, що українські синоптики поки не мають тако ж обладнання, як їх колеги у світі.

Степан Софінський, начальник Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Сучасний світ, Європа оснащені більш приладами, це і доплерівські локатори, які дають можливість точніше робити точковий прогноз, тому, приміром, від Польщі наші служби відстають, від Європейського Союзу, не кажучи вже про Сполучені штати Америки".

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here