додому суспільство 23 березня – Всесвітній метеорологічний день

23 березня – Всесвітній метеорологічний день

567

Сучасний економічний збиток від стихійних лих у 8 разів більший, ніж у 60-ті роки минулого століття. Про це свідчать оцінки провідних світових страхових компаній. Тому значення точного прогнозу погоди на день-два вперед може суттєво зменшити економічні збитки, врятувати не тільки майно, а й людські життя. Завтра, 23 березня, – Всесвітній метеорологічний день, який з 1960 року відзначає 191 країна-учасниця Всесвітньої метеорологічної організації, членом якої є й Україна. З цієї нагоди відбулись урочистості і в Тернопільсьому обласному гідрометеоцентрі. Там розповідають: за кількома реченнями щоденних прогнозів погоди – праця багатьох людей.

Степан Софінський, начальник Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Самий прогноз синоптичний – це вершина айсберга. А до того працює багато метеорологів, гідрологів, які дають щотри години інформацію з метеостанцій про вітер, про опади, про температуру і багато інших даних. І тому, скажем так, 5% – це є синоптичний прогноз, над яким працюють синоптики, а решта – це йде чорнова робота, яку роблять наші станції, наші техніки, метеорологи".

Серед них – Олена Липка, яка у гідрометеослужбі працює 50 років. Тепер, жартує: роботи поменшало, бо раніше обслуговували польоти літаків. За півстоліття пам'ятає на Тернопіллі і пилові бурі, і вітер у 35 м/с. Свою роботу вважає вкрай відповідальною.

Олена Липка, технік-метеоролог Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Всі люди думають: "Та що вони там роблять, та що?.." Вони би не поспали ночі. Я зараз маю безсонні ночі, тому що кожні три години вставай, йди на вулицю, спостерігай, записуй і не можна спізнюватись ні на хвилинку – в нуль нуль повинна передати телеграму і так по сьогоднішній день". 

Цьогорічна тема Всесвітнього метеорологічного дня 23 березня звучить так: "Спостереження за погодою для захисту життя і майна". Служби Тернопільщини, які цим займаються безпосередньо, стверджуюють: запобігати нещастям і важким наслідкам стихії їм допомагають якісні прогнози  фахівців Тернопільського обласного гідрометеоцентру.

Василь Майка, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Тернопільської облдержадміністрації: "Завдяки їхнім вчасним інформуванням про ті стихії, негаразди, які проходять в області протягом зимового періоду, та й протягом літнього періоду, ми маєм змогу попередити населення, наших мешканців і всі служби для того, щоби було хоча б доба-дві. На сьогоднішній день служба настільки професійно працює і точна інформація надходить, що ми маємо в запасі до трьох, три доби".

Андрій Ковбасюк, заступник начальника управління з реагування на надзвичайні ситуації управління ДСУ з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області: "Якщо синоптична служба скаже за день-за два, ми зможем підготувати всі свої сили і засоби і вчасно відреагувати, допомогти населенню".

Ярослав Вівчарук, заступник начальника Тернопільського обласного управління водних ресурсів: "Обласний центр з гідрометеорології і обласне управління водних ресурсів – це дві служби, які безпосередньо з'язані між собою. Тому що за прогнозами здійснюється попередження шкідливої дії вод, виконуються роботи по захисту сільських населених пунктів, ми тісно координуєм дотримання рівнів води у річках, – це ж нам дає інформацію гідрометеоцентр. І ми вживаєм попереджувальні заходи, відновлювальні заходи".

Аби прогноз погоди був якнайточнішим, фахівці докладають всіх зусиль, каже керівник обласного гідрометеоцентру і шкодує, що українські синоптики поки не мають тако ж обладнання, як їх колеги у світі.

Степан Софінський, начальник Тернопільського обласного гідрометеоцентру: "Сучасний світ, Європа оснащені більш приладами, це і доплерівські локатори, які дають можливість точніше робити точковий прогноз, тому, приміром, від Польщі наші служби відстають, від Європейського Союзу, не кажучи вже про Сполучені штати Америки".