додому суспільство 150 років Євгену Петрушевичу

150 років Євгену Петрушевичу

639

Євген Петрушевич народився у сім'ї греко-католицького священика Омеляна Петрушевича. Після закінчення Академічної гімназії записався на студії правничого факультету Львівського університету. Після отримання ступеня доктора права відкрив адвокатську канцелярію у Сокалі. Євген Петрушевич був головою повітової «Просвіти». Закладав мережу її осередків у регіоні, заснував повітову ощадну касу, очолював боротьбу проти москвофільства, яке мало досить сильні позиції на Сокальщині.

З 1907 року Євген Петрушевич – посол австрійського парламенту.

Володимир Бірчак, завідувач Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів: "В 1907 році він починає дуже дивні для Австо-Угорської імперії питання дуже дивні питання: проблеми українців в імперії. Його тоді навіть ніхто слухати не хотів. Власе оця діяльність першочергова в сеймі Петрушевича призводить до того, що в 1914 році в переддень Першої світової війни дозволяють у Львові відкрити український університет".

Євген Петрушевич неодноразово приїжджав у Тернопіль.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Пишуть, коли тут народ ЗУНРу боровся, то Петрушевич сидів у Відні. Це все неправда, це брехня. Обраний очільником Української ради він повернувся не у Львів, який був зайнятий поляками, а у Тернопіль. Достовірно відомо, що він повернувся, бо він розумів, що лідер держави має бути у своїй державі".

Історики Євгена Петрушевича називають найвідомішим галицьким політиком. Тоді на Галичині українці після кількох віків бездержавності таки змогли створити свою державу. Заслуга у цьому була Євгена Петрушевича.

Дарія Чубата, голова Тернопільської міської організації "Просвіта": "Він хотів бачити Україну незалежної від будь-яких загарбників. Не хотів, щоб її роздирали на 4 куски між собою зажерливі сусіди і щоб її не проковтнули невігласи. Але намагався з'єднати українців, щоби Україна стала самодостатньою, духовною, грамотною, розумною, поважною між другими державами".

Історики переконують, згадувати про діяльність Євгена Петрушевича потрібно, аби розвивати історичну пам'ять галичан. Вони переконують, досвід тих історичних подій стане у пригоді і сьогодні.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Досвід ЗУНР, на чолі якої був Євген Петрушевич, говорить дуже цікавий факт про єдність політичної еліти. Незважаючи на всі тертя, обговорення закону земельного. Вони, коли йшло питання про державу, про державу галицьких українців, вони діяли в одному напрямку. Це рідкісне явище в історії новітньої України".