додому суспільство 15 квітня – День визволення Тернополя

15 квітня – День визволення Тернополя

640

Сьогодні, 15 квітня, День визволення Тернополя. Саме цього дня, 69 років тому, Тернопіль визволили від німецько-нацистської окупації. Бої за звільнення міста розпочалися 12 березня 1944 року. У Тернополі було зруйновано понад 2,5 тисячі житлових будинків, це 85% будівель міста. Ті, для кого дорога cьогоднішня дата, а їх щороку меншає, прийшли на панахиду та покладання квітів до Вічного вогню у Тернопільському  Старому парку.

З кожним роком у колоні, яка приходить у день визволення Тернополя до парку Слави стає все менше ветеранів, самих визволителів, які живуть нині у нашому місті, залишилось тільки п'ятеро.

Один з них – Мирослав Бірковий. Чоловік дотепер пам'ятає важкі воєнні роки: 116 бригада, у складі якої був пан Мирослав, визволяла територію починаючи від Орловсько-Курської дуги. За кілька місяців вдалось дійти аж до Праги.

Мирослав Бірковий, визволитель Тернополя: "Наша задача, коли ми визволяли Тернопіль була така – щоб якнайбільше пошкодити залізнодорожного полотна, щоб не дати німцям по тій дорозі проїхати, вони мали два броніпоїзда, але ще що вони мали французьких полонених і ті полонені моментально ту дорогу вкладали і все одно вони втекли до Львова".

ЧИТАТИ ЩЕ: В обласному архіві – виставка "Тернопіль. Сьогодення і минуле"

Про події не дають забути і чотири десятки нагород, серед них і медаль за визволення Тернополя. Найбільше, розповідає Мирослав Бірковий, запам'ятався день перемоги.

Мирослав Бірковий, визволитель Тернополя: "Пам'ятаю, що на перевалі, в день перемоги дали нам по 150 грам вина і по два варених яйця, на перевалі".

Спогадів чимало, а ще більше жалю, каже Мирослав Бірковий. Адже сьогодні 69 річниця з дня визволення Тернополя, а вшанували її тихо і непомітно.

Мирослав Бірковий, визволитель Тернополя: "Що то таке, нема навіть озвучення, нема оркестра нічого".

Щороку до парку Слави приходить все менше людей. Цього року їх налічували не сотні, а десятки.