додому суспільство 12 червня -14 років з дня смерті полковника УПА Омеляна Польового

12 червня -14 років з дня смерті полковника УПА Омеляна Польового

478

Сьогодні минає 14 років з дня смерті полковника Української Повстанської армії, командира третьої військової округи «Лисоня» Омеляна Польового. З цієї нагоди у Тернополі презентували книжку "Омелян Польовий "Остап". Її автор – дослідник діяльності УПА на Тернопільщині Сергій Волянюк.

Ветеран Української Повстанської армії Іван Джоджик служив під командуванням Омеляна Полового. І хоча з військовим командиром бачився лише раз, цю зустріч запам'ятав назавжди.

Іван Джожик, ветеран УПА, служив під командуванням Омеляна Польового: "Дуже була поміркована людина. Докладаємо йому, що наша сотня готова йти відібрати табори, на танки йти треба було. А він так олівцем до стола стукає-стукає і каже: " Я не приказую". Бо йти на танки, то значить жертви будуть, люди будуть гинути".

Попри поміркованість Омелян Польовий з юнацьких років був завзятим активістом, згадують ті, хто знав його особисто. Тож, не дивно, що Омелян Польовий був тричі засуджений.

Ігор Олещук, особисто знав Омеляна Польового: "Він був дуже активний, адже він був молодим хлопцем 16 літ і вже арештований, коли на тій могилі Зборівській козацькій, де відсвятковували свято, там розповсюджувались листівки, співалися патріотичні пісні, виголошувалися промови. Він сам написав звернення до молоді патріотичної".

Про бойові подвиги командира УПА Омеляна Польового можна дізнатись із сторінок одноіменної книжки, яку презентували у Тернополі.

Володимир Бірчак, завідувач Тернопільського історико-меморіального музею політв'язнів і репресованих: "В ній піднято документи з архівної кримінальної справи Омеляна Польового. Тобто це такий документ, який вже не залишає питань для роздумів, багато міфів було розсіяно і дуже багато тих самих розмов, які на початку 90-х навколо персони Польового крутилися. Зараз ці факти є розсіяні".

У книжці чимало описів боїв повстанців військової округи "Лисоня", звіти, накази з підписом Омеляна Польового, а також багато світлин. Автор книжки Сергій Волянюк каже: працював переважно з архівними документами і записував спогади.

Сергій Волянюк, автор книжки "Омелян Польовий "Остап": "Починаючи роботу над дослідженням військової округи "Лисоня", зіткнувся з проблемою, що, в принципі, немає ніяких спогадів і нема праць про конкретних осіб, про визначних осіб, які діяли тут, на Тернопільщині, і впливали на військове життя тут, на нашій території. І коли прийшлося готувати літопис УПА, я загорівся ідеєю зробити таку невеличку книжку, як я її називаю, брошурку, про Омеляна Польового".

Книга "Омелян Польовий "Остап" – не суха документалістика, кажуть ті, хто  її вже прочитав, і запевняють, що видання буде цікаве широкому колу читачів.