додому культура 1 листопада – річниця Листопадового зриву

1 листопада – річниця Листопадового зриву

982

vlcsnap-2015-10-30-16h44m55s134Листопадовий зрив. Військовий переворот організований у 1918 році Українською Народною Радою силами січових стрільців у королівстві Галичини і Волині на коронних землях Австро-Угорської імперії. Результат – утворення незалежної української держави ЗУНР. Сьогодні у державному архіві Тернопільської області відкрилася документальна виставка «Листопадовий зрив», приурочена до 97-ї річниці утворення Західно-Української Народної Республіки. В експозиції виставки друковані видання 1918-1919 років, світлини Українських Січових Стрільців, вояків УГА та інші архівні матеріали.

Багата історія, цікаві особистості, старовинні періодичні видання розповідають про діяльність Західноукраїнської народної республіки з експозиції Державного архіву Тернопільської області. “Листопадовий зрив” – саме таку назву дали організатори виставці приуроченій до 97-ї річниці ЗУНР. Складається вона з трьох розділів, кожен з яких висвітлює різні сторони Західно-Української народної республіки.

– В першому розділі виставки представлені документи, в основному видання, які розповідають саме про період 1918-1919 років. Хочу звернути, перш за все, увагу на таку газету «Український голос», де 4 грудня 1918 року було опубліковано звернення секретаріату Західноукраїнської народної республіки до львів’ян і всіх громадян західних областей України з повідомленням про те, що створена Західноукраїнська народна республіка. Населення краю закликалось до дотримання спокою і самовідданої праці на розбудову нової створеної держави, – розповідає начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області Стефанія Коваль.

У другому розділі виставки представлені документи, які розповідають про наших земляків, які на той час працювали в уряді ЗУНР. Тут можна побачити імена Сидора Голубовича – керівника уряду у Станіславі, Леона Петрушевича – керівника канцелярії ЗУНРу та багато інших видатних постатей. Третій розділ більш святковий та урочистий. Тут представлені документи, у яких повідомляється про те, як святкували 1 листопада у різних повітах республіки, показаний перелік пісень, які виконувались у цей день та перелік пам’ятників, встановлених загиблим бійцям. Окрім працівників архіву до виставки долучилися й мешканці міста.

– Хочу сказати, що цього року наша виставка прикрашена світлинами наших земляків, українських січових стрільців та вояків Української галицької армії, які добровільно жертвують для того, щоб покоління наші молоді пізніше увійшли в історію, і можна було відтворити ці історичні події. Тому що документів, які безпосередньо розповідають про події ЗУНРу, в державному архіві області немає багато. Хоча уряд ЗУНРу тут перебував з 21 листопада до кінця грудня 1918 року, – каже Стефанія Коваль.

В обласному архіві виставка триватиме місяць, тому кожен поціновувач історії зможе насолодитись нею до кінця листопада.