додому Головні Історія унікальної Росохацької групи та Володимира Мармуса з Чортківщини

Історія унікальної Росохацької групи та Володимира Мармуса з Чортківщини

654
Його боротьба за незалежність України розпочалася ще 50 років тому. Наша наступна історія про лідера Росохацької групи Володимира Мармуса, який попри заборону комуністичного режиму та репресії, разом з однодумцями на початку 70-х років встановив у Чорткові синьо-жовті прапори, поширював українські вірші та антирадянські листівки.
Діяльність цієї підпільної організації демонструє, як молодь із невеликого села на Чортківщині долучалася до руху опору та боролася за все українське. Результатом таких дій для активістів стали арешти в табори суворого режиму та довгі роки заслання. Сьогодні ж спогади членів організації увійшли в книгу Володимира Мармуса “Росохач в контексті історії України”, яку 8 вересня презентували в Тернопільській міській бібліотеці. Її лідер групи присвятив своєму сину воїну, який ще до початку повномасштабного вторгнення став на захист країни та за її волю віддав своє життя.
Боролися за Україну – за що й потрапили в табори суворого режиму та заслання. Мова йде про учасників Росохацької групи, які на знак протесту проти комуністичного режиму 50 років тому вивісили в Чорткові синьо-жовті прапори. Крім цього активісти підпільної організації, на початку 70-х років розповсюджували антирадянські листівки, поширювали заборонену в той час українську літературу та пропагували ідею національно-визвольного руху. До групи входило 9 однодумців віком від 15 до 30 років з невеликого села Росохач. Коли Комітет державної безпеки СРСР розпочав арешти щодо антирадянської агітації – лідеру цієї організації Володимиру Мармусу на той час було лише 22 роки. Він і отримав найсуворіший вирок.

Володимир Мармус, лідер Росохацької групи, розповідає: “Мені по тій статті дали 6 років таборів суворого режиму і 5 років заслання. Ну а другим трошки по менше. І ми перебували в Росії на Уралі, потім на засланнях. Я в Тюменській області”.

Сьогодні ж спогади членів групи про ті події увійшли в книгу Володимира Мармуса “Росохач в контексті історії України”. 8 вересня лідер організації презентував її у Тернопільській міській бібліотеці. На сторінках книги читачі зможуть знайти також історію села Росохач, розповіді про його мешканців та унікальні історичні факти. Володимир Мармус зізнається, працював над виданням 10 років.

“В ті комуністичні часи наша історія, вона дуже фальсифікувалася, перекручувалася. А село, як маленький організм, як клітинка того нашого національного організму з якого складається Україна”, – додає пан Володимир.

Свою книгу Володимир Мармус присвятив своєму сину-воїну, який ще до початку повномасштабної війни став на захист нашої країни та продовжив боротьбу батька за її волю. Рік тому син Володимира, на жаль, загинув у бою на Харківщині.

“Він в мене дуже був вихований, в такому дусі національному. Змалку його цікавило якого ми походження. Одного разу каже, тату ми з хлопцями так рішили, що ми живими здаватися не будемо”, – розповідає про сина.

Про діяльність Росохацької групи творча група продакшн-відділу телеканалу TV-4 також зняла документальний фільм, який презентували до ювілейної дати створення організації. Його ви можете переглянути на нашому офіційному сайті.