додому Новини Цієї весни минає 75 років операції “Вісла”

Цієї весни минає 75 років операції “Вісла”

1669

Цієї весни минає 75 років операції “Вісла”. Згідно із домовленостями між Польським комітетом національного визволення і урядом УРСР про взаємний обмін населенням прикордонних територій, за даними польських джерел, протягом жовтня 1944 і серпня 1946 рр.

У Радянську Україну виселили майже 500 тисяч осіб. Переселення, яке мало бути добровільним, за свідченням істориків і його учасників, перетворилося на насильницьку акцію із застосуванням військової сили. Згодом тих українців, які ухилилися від вивезення або перебували під захистом Української повстанської армії депортували за допомогою радянських, польських і чеських армійських підрозділів під час акції «Вісла», яка почалася 28 квітня 1947 року. Її жертвами стали майже 150 тисяч українців, які були розсіяні по північних і західних регіонах Польщі, а кілька тисяч з них стали в’язнями польського концтабору в Явожно.

За своєю суттю депортаційна акція «Вісла» була злочинною, тому що її політичною ціллю було «розв’язати остаточно українську проблему в Польщі». Українці не мали права виїхати за межі повіту без дозволу влади. Була ліквідована УГКЦ. Тотальна асиміляція, тобто полонізація, тривала до 1956 року. 1990 року її засудив сенат Республіки Польща.