Пам’ятну дошку героєві Української Повстанської Армії Мартину Головатюку відкрили у Шумську. Мартин Головатюк пішов до лав українських повстанців у 14-річному віці, згодом, брав участь у Гурбенському бою, кривавих боях поблизу сіл Москалівка і Сураж. Відбув сім років заслання у таборах Караганди, Омська, Алтаю. Меморіальну дошку встановили на будинку Шумського райавтодору, де Мартин Головатюк працюв після заслання. Ініціював таке вшанування актив Молодіжного Націоналістичного Конгресу.
Пам’ятну дошку героєві УПА Мартину Головатюку, з ініціативи молодих українських націоналістів, встановили у Шумську. Відкрити меморіал, зокрема, приїхали учасники спортивно-патріотичної теренової гри “Гурби-Антонівці”, яку щорічно проводять у шумських лісах неподалік села Гурби, де у 1944 році відбувся бій між українськими повстанцями. Мартин Головатюк, ще юнаком, був учасником тих подій, розповідає його син Юрій Головатюк.
– З своїм товаришем вони відправились туда на це місце і під час цього бою вони виходили з оточення вдвох. Як він казав: “Ми на пузі виповзли звідти до самої Іловиці”, ще при тому пролежавши декілька діб, не заходячи в село, через те, що НКВД йшло ланцюгом, добивало поранених, по селах шукали учасників. Єдине, що його тоді спасло, коли він повернувся додому, його дід хворів на тиф, він вскочив в хату, писало на дверях “тиф” і енкаведисти тоді не зайшли, – розказує син Мартина Головатюка Юрій Головатюк.
У 1946 році Мартина Головатюка затримали і повстанцеві довелось відбувати семирічне покарання у таборах Караганди, Омська, Алтаю. Після заслань повернувся на Шумщину і практично все життя пропрацював у Шумському райавтодорі. Завжди мав активну громадянську позицію, брав участь у здобутті незалежності України в кінці 80 – початку 90 років. Після цього не один рік очолював місцеве братство вояків ОУН-УПА. Меморіальну дошку героєві Української Повстанської Армії вдалося встановити за гроші доброчинців, із ініціативи Молодіжного Націоналістичного Конгресу.
– Принагідно хочу подякувати хлопцям і дівчатам з МНК за те, що вони пам’ятають про тата, за те, що вони сьогодні проявили таку ініціативу і сьогодні встановлюють цю меморіальну дошку. Через те, що тато весь час, фактично від самого початку теренової гри “Гурби-Антонівці”, яка б не була погода, яке б його не було здоров’я, він обов’язково їхав, він обов’язково зустрічався з молоддю, через те, що він дуже гостро відчував цю потребу, що саме робота з молоддю і виховання підростаючого покоління, воно дасть можливість державі стати справді державою, – переконаний син Мартина Головатюка Юрій Головатюк.
– Ми були ініціаторами відкриття цієї дошки, бо ми розуміли, що Мартин, це є той приклад такого молодого Українця, який в свої 14 років пішов в організоване середовище, пішов в юнацтво ОУН, в 15 років він вже воював, от і це той зразок, на якому ми б хотіли щоб молодь виростала, молодь виховувалась, – каже голова “Молодіжного Націоналістичного Конгресу” Іван Кішка.