Завтра, 11 вересня, християни відзначатимуть Усікновення Голови Івана Хрестителя. Це свято в народі ще називають Усікновення або Головосіки. Церква особливо вшановує святого Івана Хрестителя, Господнього Предтечу. Він єдиний з усіх Святих після Божої Матері, що має свій празник Зачаття і празник Різдва. Про його великий культ у церкві найкраще свідчать аж шість празників у честь Івана Хрестителя протягом церковного року.
Вшановуючи пам’ять Івана Предтечі, вірні у цей день дотримуються суворого посту. На усікновення голови Івана Хрестителя не прийнято веселитися, влаштовувати святкування та застілля, тому що люди із сумом і жалем згадують усіх, хто постраждав за правду. У християнській історії першим з таких людей став Іван Хреститель.
– 11 число це строгий піст в честь і пам’ять цього великого пророка, бо церква вшановує його як найбільшого пророка Старозавітньої церкви. Сам Ісус Христос говорив так про Івана Хрестителя: “Не було більшого мужа народженого жінками як Іван хреститель”, – говорить секретар Тернопільської єпархії УПЦ КП отець Олексій Головацький.
В народі побутує думка, що на Усікновення голови Івана Хрестителя не можна їсти круглі фрукти, овочі: яблука, картоплю. Бо вони нагадують голову Івана Предтечі, а також – кавуни, помідори, які символізують кров святого. У цей день не варять борщ, люди не беруть у руки ножа та сокиру. Проте священики запевняють, ніяких заборон їсти круглі овочі та фрукти чи використовувати ніж у цей день немає. Такі забобони люди придумують через брак віри, каже отець Олексій.
– Не різати капусту і не користуватися ножем і не йти до церкви – це є більший гріх. Зрозуміло що маємо пам’ятати, що це свято важку роботу відкладати. Не можна вірити у всякі забобони. Якщо люди працюють на роботі, то звичайно що нічого, але якісь домашні роботи можна і відкласти. А святкувати потрібно приймаючи участь у Богослужінні, молитися, просити Бога заступництва для нашого життя, – каже отець Олексій.