додому Новини На мене склали адмінпротокол за порушення карантину: що робити

На мене склали адмінпротокол за порушення карантину: що робити

16747

З початку введення карантинних заходів поліцейські Тернопільщини вже склали понад пів сотні адміністративних протоколів. Притягнення людей, які не дотримуються карантину, до відповідальності, кажуть, крайній захід. Проте є люди, котрі свідомо ігнорують превентивні заходи.

У Києві ж у перший день посилення карантину правоохоронці склали 192 адміністративних протоколи за недотримання обмежень. Водночас значна частина цих протоколів не доходить до штрафу за рішенням суду – такого висновку дійшли юристи на основі аналізу судових рішень, пише Радіо Свобода.

До мене підійшли поліцейські і вимагають показати посвідчення особиЩо робити?

Адвокат Олександр Плахотнюк: Встановити особу поліцейські можуть попросити, тим паче зараз ввели ці так звані правила карантину. Тому вони мають право це робити після того, як введені такі обмеження.

Голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров: За те, що в людини немає посвідчення, не можна складати протокол, ніякого правопорушення вона не вчинила. Але поліція має право затримувати людину на три години, до трьох годин, щоб з’ясувати її особу. Для цього вона може її доставити у райвідділ. Це буде відповідати закону. Оскільки є постанова Кабміну, що треба мати посвідчення особи, краще її виконувати. Хоча я з цим не згоден і вважаю, що це неправильно, але поки вона є – краще виконувати.

Правоохоронці кажутьщо складатимуть на мене адмінпротокол. Як реагувати?

Олександр Плахотнюк: Я завжди раджу не сперечатися, все одно не доведеш нічого. Якщо працівники поліції поставили за мету скласти протокол, то вони його складуть. Тому будете ви сперечатися, пояснювати, роз’яснювати щось на словах – від цього нічого не залежить в більшості випадків, не казатиму, що всі такі. Але всі свої думки, зауваження і таке інше – в письмовому вигляді прямо в протоколі, там є місце. Складуть протокол – повинні роз’яснити, в зв’язку з чим склали, а потім написати: «Я не згоден, тому що маски в мене немає в зв’язку з тим, що нема де купити, вони дорогі, забезпечте можливість, тоді буду ходити в масках». А потім, коли будуть розбиратися суд, все це підніметься і буде розглядатися.

Роман Лихачов: Що стосується пояснень: особа може утримуватися від надання пояснень на підставі статті 63 Конституції України. Крім того, співробітник поліції повинен роз’яснити особі права, передбачені статтею 268 Кодексу про адміністративні правопорушення. І головне, ці особи повинні знати, що штраф накладається не поліцією, а судом. В даному випадку я раджу обов’язково брати участь у судових засіданнях.

Чи можуть мене доправити до відділкуЦе затримання?

Олександр Плахотнюк: Якщо проти волі людини – це затримання. Це (доправлення до відділку – ред.) можливо тільки в тому випадку, якщо протокол про адміністративне правопорушення не може бути складений на місці. В кожному конкретному випадку можуть бути нюанси, не можна узагальнити. Але в більшості випадків, загальне правило – на місці складається протокол. Доправляти людей до відділку – це вже або якісь нюанси були (чи спротив чинили, це вже зовсім інша відповідальність, інші статті), чи не було при собі протоколів, чистих бланків у поліцейських – ну це, в принципі, вже їхні проблеми. Або були якісь нюанси, або це незаконно.

Євген Захаров: Якщо людина не згодна з діями поліції, вона може оскаржувати через суд незаконні дії поліції. Можна оскаржувати в поліції ж на ім’я керівника того відділку, до якого належать представник, чиї дії оскаржуються.

Йду до паркуа поліцейські мене туди не пропускаютьЧи мають вони на це право?

Олександр Плахотнюк: Мені здається, що в цій частині навіть складати адмінпротокол про адмінправопорушення – що вони можуть зафіксувати? Що людина перебувала в парку? А яка була мета? Малося на увазі, коли забороняли, швидше за все, що збільшилися випадки відвідування парків для шашликів, відпочинку і таке інше. Це, швидше за все, малося на увазі. Але знову ж – не роз’яснили, і виходить, що формально під дію цієї заборони підпадає будь-яка особа, яка перебуває на території парку.

Адмінпротокол склалиЯ маю право на безоплатну допомогу адвоката?

Олександр Плахонюк: Кожна особа має право на захист своїх інтересів, і підняти питання в суді, що «я хочу, щоб був авокат», людина має право. І суд не може відмовити особі, яка просить захисту чи допомоги адвоката.

Голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов: Особа може заявити під час складання протоколу, що бажає користуватися правовою допомогу і хоче, щоб за рахунок держави їй забезпечили участь представника, адвоката в цьому провадженні. В такому випадку представники поліції повинні зателефонувати в Центр безоплатної правової допомоги, щоб особі безпосередньо надали безкоштовно, за рахунок держави адвоката. Крім того, раджу це робити також письмово, зазначати в протоколі, оскільки це буде порушенням права на захист, якщо не буде надано відповідний захист під час складання протоколу. Ще раджу при складанні протоколу вимагати надання другого примірника для особи, оскільки це передбачено Кодексом про адміністративні правопорушення.

Розясненьщо мається на увазі під «відвідуванням» заборонених місцьнемаєЦе може бути причиною суду переглянути рішення щодо адмінпротоколу?

Олександр Плахотнюк: Може. Це якраз та ситуація: от я йду, мене в парку зупинили. Кажуть, забороняється відвідувати парки, чого ти тут ходиш? Кажу: я йду на роботу, в мене є інша дорога, за три кілометри, я ходжу пішки на роботу. Обходити парк? От вони складають протокол, спрямовують до суду.Я в суді поясню: що значить відвідувати парк – це прогулюватися чи вогонь розпалювати, шашлики жарити. Я йду на роботу – чи це є відвідуванням парку? Ніхто ж цього не роз’яснив. І в більшості випадків, я думаю, якраз через це суди закривають справи, не притягують людей до відповідальності. В більшості випадків саме через це, немає конкретики. Що малося на увазі, зрозуміло, незрозуміло, як це виконати, щоб це було розумно.

Еліна Сардалова, «Радіо Свобода»

«Copyright © 2018 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»