Головна Новини Естонці допомагають Україні впроваджувати електронну систему обміну даними

Естонці допомагають Україні впроваджувати електронну систему обміну даними

497

“Колись у Естонії не було ніяких електронних послуг. Коли з’явились ID-карти, люди не розуміли, що з ними робити. Жартували: хіба з вікна автомобіля сніг прибирати. Карта поступово стала паспортом, водійським посвідченням та картою знижок. Вона уособила у собі чимало послуг та зручностей. Карта стала вирішувати усе”. Так про впровадження електронного врядування в Естонії розповідає Ану Вахтра-Хеллат, комунікаційна менеджерка Академії електронного управління Естонії.

Естонія – найбільш цифрова країна в світі. Естонці досягли успіху у всьому, що пов’язане із інтернетом і оцифруванням, перенесли у мережу чимало послуг.

ЧИТАТИ: Е-країна: як у Естонії працює система електронних послуг

ID-карта – це електронна ідентичність людини. Щодня Ану Вахтра-Хеллат використовує її у роботі – аби підписати договори. До цього документа підв’язані різноманітні сервіси, послуги, а також бази даних, де вміщена інформація про успішність у школі дітей, здоров’я та чимало іншого. Такі ID-карти зобов’язані мати усі мешканці Естонії.

X-Road

Основою електронної Естонії є система X-Road. Вона дозволяє різним державним і приватним структурам у електронному форматі гармонійно обмінюватись інформацією.

Кожна служба має свої власні бази даних, всі вони задіяні у X-Road. Для забезпечення безпечної передачі всі вихідні дані з X-Road зашифровані.

Система може подавати запити в декілька баз даних, передавати великі набори даних і виконувати пошук по декількох базах даних одночасно.

Сьогодні X-Road також реалізується у Фінляндії, Азербайджані, Намібії та Фарерських островах. X-Road також є першою платформою обміну даними в світі, яка дозволяє автоматично обмінюватися даними між країнами. З червня 2017 року між Естонією та Фінляндією діє можливість автоматичного обміну даними.

Стати електронною державою зможе і Україна. І у цьому їй допоможуть естонці, адже саме за їх моделлю обміну даними побудують українську. Естонці допомагають втілювати нам два масштабних проекти: “Вулик” та “Трембіта”.

В Україні вровадженням електронних послуг займається Державне агентство з питань електронного врядування. Вони запевняють: цифровізація, реформа держуправління, зокрема електронне урядування, є пріоритетними напрямками розвитку України у 2019 році.

ТРЕМБІТА

“Трембіта” – cистема електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, дозволяє органам влади швидко та безпечно обмінюватись даними. Причому дані зберігаються в тому самому місці, де їх створили.

Завдяки такій електронній взаємодії, Уряд може створювати дружні до громадян та бізнесу електронні послуги. Людям більше не доведеться збирати довідки в одному місці, щоб надавати їх в іншому.

Система «Трембіта» реалізується Державним агентством з питань електронного урядування України у співпраці з Академією електронного управління Естонії, компаніями Cybernetica Ltd та SoftXpansion Ltd у межах проекту EGOV4UKRAINE, програми «U-LEAD з Європою» 2016–2020 років.

Основу системи «Трембіта» становить удосконалена естонська платформа обміну даними X-ROAD, яка є фундаментом естонського цифрового суспільства.

ВУЛИК

“Вулик” – це єдина інформаційна система, розроблена для центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів). Вона підвищить доступність та якість адмінпослуг, які ті надають, та забезпечить надійне зберігання й захист інформації.

Наразі в Україні працює близько 800 ЦНАПів, і майже 80–85% серед них не мають інформаційних систем управління процесом надання послуг, яке б значно покращило ефективність роботи з обслуговування громадян.

Інформаційна система “Вулик” відрізняється від інших систем тим, що має доступ до державних реєстрів та можливість онлайн-обміну даними через систему «Трембіта». Це дозволить суттєво пришвидшити процес надання адміністративних послуг громадянам.

Також “Вулик” прискорить роботу адміністраторів ЦНАПів завдяки переходу до електронного документообігу та спрощеному доступу до даних державних реєстрів у режимі реального часу. “Вулик” базуватиметься на “хмарних” технологіях, тому дозволить надавати технічну підтримку дистанційно та швидко без потреби наймати місцевих ІТ-спеціалістів.

Наразі триває пілотна експлуатація “Вулика” в десяти містах України з чисельністю населення від 4 до 100 тисяч мешканців. Але планується, що інформаційна система буде запущена у майже 400 ЦНАПах по всій території України до кінця 2020 року.

Інформаційна система «Вулик» впроваджується Академією електронного управління (Естонія) у співпраці з Державним агентством з питань електронного урядування України у межах проекту програми підтримки U-LEAD EGOV4UKRAINE.

Розвиток та впровадження «Вулика» є частиною програми підтримки децентралізації в Україні «U-LEAD з Європою», яка триває від 2016-го до 2020 року включно. Фінансується ЄС та його державами-членами: Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

“ВУЛИК” НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ

Пілотно проект інформаційної системи “Вулик” із жовтня 2018 року впроваджується у Чорткові. Працівники місцевого ЦНАПу пройшли навчання та можуть вносити зміни у систему. Зараз її випробовують та тестують, як спростити процес внесення даних, прийому та видачі документів, а також створюють інформаційні картки по кожній із послуг та вносять інформацію про людей.

“Зараз ми приймаємо дані на паперовому носії, також паралельно вносимо у “Вулик”. Коли він запрацює на повну, від паперу відмовимось повністю. Принцип роботи системи такий: дані людини, яка звертається, вносять у базу даних, де вони зберігаються. Далі працівник ЦНАПу вибирає послугу, яку людина замовляє, та автоматично формує заявку. Коли
“Вулик” працюватиме на повну, документи можна буде відправляти електронно через систему “Трембіта” до суб’єктів надання адміністративних послуг. Вони зможуть приймати рішення, підписувати його електронним цифровим підписом та повертати назад. Зараз це все відбувається в паперовому форматі”, пояснює Артур Шимків, начальник Чортківського ЦНАПу.

Скільки “Вулик” діятиме у пілотному режимі – поки сказати важко. Та як тільки його протестують повністю, ця система пошириться на усі ЦНАПи України.

МАР’ЯНА СУДОВА

Матеріали публікуються в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа». Проект реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора(ів).

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here