додому Головні Житлові будинки у Тернополі обладнають індивідуальними тепловими пунктами

Житлові будинки у Тернополі обладнають індивідуальними тепловими пунктами

1581

Усі житлові будинки у Тернополі обладнають індивідуальними тепловими пунктами. Мова йде про наступні кілька років. Таке обладнання вже діє у закладах освіти, 70 ІТП встановлені у багатоповерхівках міста. Заходи із енергоефективності та енергозбереження – це не лише спроба зменшити суми у комунальних платіжках. Це ще й вимога Європейського Союзу. 

Одна з найбільших проблем Тернополя – низька енергоефективність житлових будівель. Найперше, це стосується будинків часів радянської забудови – їх майже 90% від усіх. Тож для містян найбільш витратною комунальною послугою залишається теплопостачання. У Тернополі з 2015 року діє програма енергоефективності, енергозбереження та термомодернізації будівель житлового фонду на умовах співфінансування. Це означає, що, утеплюючи свої домівки, мешканці покривають 30%, а міський бюджет – 70% від суми витрат. Часто тернополяни обирають утеплення стін пінопластом або мінватою. Хоча фахівці радять передусім людям, які живуть в будинках із централізованим теплопостачаням, розпочати модернізацію свого будинку зі встановлення індивідуального теплового пункту. Мешканці таких осель у минулому опалювальному сезоні заплатили за тепло чи не вдвічі менше.

– На сьогоднішній день наші теплові мережі в рамках трьох фактично інвестиційних проектів планють охопити весь житловий фонд. Тобто 750 будинків в місті Тернополі за грантові та кредитні кошти будуть ці дані теплові пункти вже встановлені, – розповідає завідувач сектору енергозбереження управління ЖКГ ТМР Павло Савечко.

Наразі у Тернополі діє 70 індивідуальних теплових пунктів. Вже наступного місяця можна буде говорити і про суму грошей, які вдалось зекономити завдяки встановленню такого обладнання. В закладах освіти ІТП запустили у 2012 році, вже підтверджено, що економія сягнула 30%.

– Схема, як працює ІТП. Гарантовано воно дає до 30% економії, але якщо провести балансування мережі, з встановленням терморегуляторів на прилади опалення, то це ще буде відповідно 10 і 20%, – говорить Павло Савечко.

Згідно з новим законодавством, до жовтня наступного року усі будівлі повинні бути оснащені приладами обліку тепла. Вони дозволять платити лише за фактично спожиту енергію. У Тернополі їх обіцяють встановлювати разом із ІТП.

Найпопулярнішим енергоефективним заходом, згідно з статистикою, залишається заміна вікон в оселях. Фахівці радять на них не економити, хоч вартість енергоефективних на 20-30% дорожча, ніж звичайних.

– Два візуально схожих скла, але одне із них має енергонапилення і воно є холодним, тобто тепло через нього не втрачається, і друге, звичайне скло, яке не має енергоефективного напилення, ми відчуваємо рукою тепло, із відси в дійсності втрачається тепло. Товщина профілю має бути 70 мм і вона може бути більшою, і також має бути три скла, два з яких мають мати енергоефективне напилення, – показує Павло Савечко.

Окрім місцевих програм підтримки енергозбереження, в Україні діють і загальнонаціональні, як от “Теплі кредити” чи “IQ ENERGY”. А невдовзі має з’явитись і Фонд енергоефективності. Він обіцяє створити умови для державної підтримки заходів підвищення енергоефективності та енергозбереження. Також – поліпшити рівень життя українців, зменшивши витрати на оплату енергоресурсів, посприявши раціональному використанню коштів державного та місцевих бюджетів; а в глобальному сенсі – енергетичній незалежності та енергетичній безпеці нашої держави. Підтримати створення Фонду енергоефективності, зокрема фінансово, готовий Європейський Союз.

– Поки що мова йде про те, яка правила система організована з тим, щоби всі могли бути задоволені прозорістю і ефективністю цієї системи використання. Зараз ми знаходимось на тому етапі, коли йдеться про організацію взагалі цього процесу, а не поки що про ті інструменти, в який спосіб, як буде розподілятися можливість співпраці з регіонами, – пояснює Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Енергоефективність та енергозбереження зараз – це не лише вимога часу та спроба зменшити суму платіжок за комунальні послуги. Угода про асоціацію між Україною та Європейським союзом, яка повністю вступила в дію у вересні цього року, передбачає, що ми повинні наблизити своє законодавство у сфері енергетики до європейського та виконати свої міжнародні зобов’язання.

І наостанок, кілька цікавих фактів, які допоможуть ощадити та не лише тепло. Біла стіна допомагає економити електроенергію, адже відбиває 80% спрямованого не неї світла. Тоді як чорна – лише 9%. Якщо кран протікає, вода вибігає тоненькою цівкою, то за рік втрачається майже 30 тисяч літрів. Будьте економними, адже розумний платить менше.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа», що втілюється польським Фондом міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева». Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.