додому Новини У Заліщиках переймаються сучасними ризиками для їхньої екології

У Заліщиках переймаються сучасними ризиками для їхньої екології

2539

Про збереження екології заговорили у туристичній перлині Тернопільщини Заліщиках. Там побувала наша знімальна група. Яких сучасних ризиків, що можуть знищити унікальну екологію міста на берегах Дністра, бояться мешканці – дивіться у наступному сюжеті.

Заліщики – місто яке входить у список туристичних перлин України. Розташоване на лівому березі річки Дністер. Магдебурзьке право отримало у 1766 році. А у 1895, після прокладення залізничної колії, Заліщики стали відомим кліматологічним курортом. Історичні спогади розповідають про два пляжі – сонячний і тінистий, на яких прогулювались відпочивальники. Сучасників вражали золотистий пісок, прозора річкова вода та доглянутість. На жаль, усе це не збереглося. Воно знищене дністровською повінню і в радянський період не відновлювалося. Проте туристи й далі приїжджають сюди. Милуються краєвидами, сплавляються по Дністру та рибалять. Зруйнувати ще це може,Гідроелекторостанція, яку мають намір незабаром звести на річці.

– Якщо буде зреалізовано намір укргідроенерго з побудови гідроелетростанції, каскаду гідроелектростанції на Дністрі, картина може змінитися. Якщо проаналізувати оці наміри гідроенергетиків то одна ГЕС буде вище Заліщик. Кілометрів напевне чотири. Вище Заліщик буде стояти гребля.Цікаво що буде з Дністром отут внизу в момент наповнення водосховищ. Швидше за все, що це буде просто невеличкий струмочок, – розповідає начальник відділу науки Національного природного парку “Дністровський каньйон” Олександр Викирчак.

Через місто проходить міжнародна траса Е85, що з’єднує Україну з Румунією. Це джерело забруднення повітря. Існує, ще одна екологічна проблема – брак питної води. Оскільки у Заліщиках немає криниць та власних джерел, то місто постачається водою за допомогою водопроводу із джерел, які розташовані на околицях. Проте, вони, як і більшість джерел західної України, міліють. Є й інші загрози для питної води, каже Олександр Вікирчак.

– Місто начебто отримує джерельну воду. Вона в нас досить смачна, але частково вона забруднюється у контакті з тими трубами, елементами водопроводу. Яким досить багато років. Площа водозбору цих джерел, з яких заживлюється місто Заліщики, – це, як правило, велетенські площі, які зайняті сільськогосподарським угіддям. Значний рівень хімізації сільського господарства може призвести до того, що частина отрутохімікаті попаде в підземні води, – каже Олександр Викирчак.

Про те, як у Заліщиках і загалом на Тернопільщині вирішують питання екології дивіться у програмі “Голос громад”. Випуск – у четвер, 27 квітня о 20:00 годині. Програма виходить у прямому ефірі. Охочі зможуть поставити запитання за на номером телефону 43-41-00.