додому суспільство У Тернополі відзначають 95-річчя проголошення ЗУНР

У Тернополі відзначають 95-річчя проголошення ЗУНР

768

Сьогодні українці відзначають 95-річчя проголошення ЗУНР. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада Українська Національна Рада взяла владу до своїх рук у Львові та Тернополі. Українці захопили всі важливі стратегічні об’єкти, а над Львівською Ратушею замайорів синьо-жовтий прапор. Тернопіль відіграв важливе значення у діяльності Західно-Української Народної Республіки. Саме наше місто було другою столицею ЗУНРу. Сьогодні у Державному архіві Тернопільської області відкрили виставку, присвячену 95-тій річниці утворення ЗУНР.

13 листопада 1918 року проголосили Західно-Українську Народну Республіку, до складу якої увійшли Східна Галичина, Буковина та Закарпаття. Польща робила все, аби не допустити визнання самопроголошеної держави на міжнародному рівні. 2 листопада розпочались запеклі бої за Львів і вже через два тижні українські військові переїхали до Тернополя, де пробули до кінця грудня.

Андрій Цаль, спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області: "21 листопада вони були змушені відступити до Тернополя. Тернопіль був столицею ЗУНРу, починаючи з кінця листопада по 31 грудня 1918 року. Останні урядові частини державного секретаріату покинули Тернопіль 2 січня 1919 року. З того часу уряд перебирається у Станіславів (сучасне місто Івано-Франківськ)".

Тернопіль знаний  також тим, що своє формування тут розпочало і військо ЗУНРу –  Українська Галицька Армія.

Андрій Цаль, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області: "Вона відзначилася такими відомими військовими операціями, як Вовчухівська операція, а також у Чорткові, де українські вояки продемонстрували мужність і боєздатність. Українська Галицька Армія дійсно була однією з найбільш боєздатних армій українського війська".

Багато фактів в існуванні ЗУНРу залишаються невідомими до цих пір. Ми ще не все знаємо, кажуть науковці, зокрема про людей, які творили ту історичну добу.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Герб ЗУНРу, лев, який дивиться у праву сторону, мало хто знає, але я скажу всім публічно, що автором цієї конфігурації, тобто автором герба ЗУНР був тернополянин, випускник тернопільської гімназії, художник, професор рисунка Львівської академічної гімназії. Сліди його губляться після приходу більшовиків в1939 році – Олег Лошнів".

Західно-Українська Народна Республіка проіснувала двісті п'ятдесят сім днів. За цей короткий термін галицькі українці зуміли об'єднатись, створити дієвий законодавчий та виконавчий апарат і боєздатну армію. Науковці кажуть, створення ЗУНРу -подія знакова Українці після багатовікового державного забуття прокинулися.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Головною причиною поразки ЗУНР, як би це дивно не звучало, була не війна з Польщею, а був східний фактор. І "біла Русь", Росія Бенікінська білогвардійська, і радянська більшовицька все зробили, щоб Україна не існувала. А на той час це вже була об'єднана УНР".

ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність та вільний демократичний розвиток.

Степан Барна, депутат Тернопільської облради: "Те, що відбулося у Львові 1 листопада 1918 року, автоматично породило цілу низку акцій, спрямованих на консолідацію українського суспільства, які перебували в рамках Австро-Угорської імперії".

В експозиції обласного архіву розміщені біографічні дані і списки комісарів ЗУНР, які були родом із Тернопільщини. А ще – книги, статті, брошури з фондів бібліотеки обласного архіву про історію та видатних постатей ЗУНР. Виставка, присвячена 95-й річниці утворення ЗУНР, працюватиме в обласному архіві до кінця листопада.