додому Головні У Тернополі стабільна екологічна ситуація, сміття вивозять та рекультивують у Малашівцях

У Тернополі стабільна екологічна ситуація, сміття вивозять та рекультивують у Малашівцях

1251

vlcsnap-2016-06-13-17h01m21s075У Тернополі стабільна екологічна ситуація, сміття своєчасно вивозять та рекультивовують на Малашівецькому полігоні. Підземні грунти та якість питної води традиційно тримають на контролю як екологи, так і працівники санепідстанцій та водоканалу. Жодних відхилень від норми фахівці не реєструють. Тему сміття активно обговорюють в усіх містах України після трагічного випадку, який трапився у Львові на Грибовецькому сміттєзвалищі. 30 травня під час гасіння пожежі там стався зсув сміття, троє рятувальників, які гасили вогонь, загинули, четвертого шукають досі.

Впродовж останніх кількох років сміття з Тернополя збирають та вивозять своєчасно. Щодоби сміттєвози з усього міста привозять відходи сюди – на Малашівецьке сміттєзвалище. Тут його рекультивовують. Досвід рекультивації влада Тернополя ще 5 років тому перейняла у Польщі та Австрії. З того часу в місті на повну запрацювала схема санітарного очищенняТернополя та проект рекультивації Малашівецького полігону. Руслан Собчук – відповідальний за рекультивацію сміттєзвалища розповідає: тут постійно працює техніка, яка трамбує привезене сміття та засипає його відповідною сумішшю. Її беруть з кар’єру села Малашівці, який знаходиться поряд. Завдяки трамбуванню саме піском з глиною впродовж останніх років сміття тут не загорається та не виділяє різкого запаху.

– Секрет заключається іменно у кар’єрній висипці, яку ми сюди завозимо, – це глина, камінці та пісок, коли наприклад, коли йде дощ, утворюється плівка, вона консервує цей шар сміття утрамбований, туди не поступає кисень і воно не може самозапалитись і щось з ним там відбуватись, – розповідає відповідальний за рекультивацію сміття на Малашівецькому сміттєзвалищі Руслан Собчук.

Територія Малашівецького полігону – понад три гектари землі, – огороджена. Тут щодня працюють бульдозери та є чергові працівники. Ситуація на полігоні впродовж останніх кількох років стабілізувалась, розповідає голова Малашівецької сільської ради. Щороку Тернопільська міська рада виділяє мільйон гривень на роботи з рекультивації полігону, компенсації отримують і сільська рада Малашівець і його мешканці.

– Проводиться рекультивація, приїжджають до нас збирають сміття, зараз бачите, у нас свалка не горить ніде, ніякого запаху в нас нема, що сусідні села жалілись. Зараз засипаємо сумішшю, а потім будемо засипати землею і буде висадка дерев, – говорить  голова Малашівецької сільської ради Володимир Корнутяк.

Питання близького розташування Малашівецького сміттєзвалища та Верхньоівачівського водозабору неодноразово обговорювали і часто намагались спекулювати на цьому, кажуть фахівці і запевняють тернополян: Малашівецький полігон знаходиться у третій охоронній зоні Верхньоівачіського водозабору на далекій відстані. Крім того, за останніх тридцять років лабораторні дослідження “Водоканалу” та спостереження санепідстанції жодного разу не реєстрували впливу Малашівецького сміттєзвалища на якість питної води у Тернополі та навколишніх селах.

– Відносно нашого водозабору ми бачимо, що він розташований на правому березі річки Серет, вздовж частково Верхньоівачівського ставу, відповідно розташований комплекс свердловин, які, наголошую, ми воду беремо з підземних свердловин порядка 50-60 метрів, а Малашівецьке сімттєзвалище хоча і знаходиться в охоронних зонах, але це аж третя зона на досить безпечній відстані. І ось вододіл знаходиться в ось цій частині, підземні води сміттєзвалища знаходяться в одному напрямку, а ми беремо з іншого і тому наразі не відчуваємо впливу Малашівецького сміттєзвалища, – говорить  директор КП “Тернопільводоканал” Володимир Кузьма.

Малашівецький полігон під контролем й обласних екологів. Орест Сінгалевич – начальник управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА підтверджує: ситуація на сміттєзвалищі стабілізувалась завдяки проекту рекультивації.

– Стан цього об’єкта постійно контролюється службами, які покликані здійснювати нагляд, контролюється ситуація навколо сміттєзвалища. Тобто на сьогоднішній день якщо не максимум, то близько того зроблено, аби оцей об’єкт якнайменше шкодив довкіллю і людям, які проживають там.

Однак, питання сміття потребує кардинального рішення. Мова йде про будівництво підприємства, яке б вибирало наявне сміття, переробляло його та утилізовувало. Однак, зведення такого об’єкта не по кишені ні області, ні місту. Орест Сінгалевич підраховує, аби збудувати такий завод необхідно щонайменше 80 мільйонів євро. За допомогою планують звертатись до Уряду, аби той посприяв залучити інвестора. А тим часом процедура оформлення земельної ділянки під Малашівецьким полігоном зрушилась з місця.

– Згідно з діючим законодавством, будь-що, що зв’язане з сміттям, чи ще полігон, чи сміттєсортувальна лінія, чи завод, може бути розміщений виключно за межами населеного пункту. Для того, щоб розмістити будь-який об’єкт, має бути закріплена земельна ділянка. Виділення та закріплення земельних ділянок за межами населених пунктів – належить виключно до повноважень ОДА, тобто губернаторів, і це проблема не лише Тернополя, а усіх міст, тому що питання зажди було заполітизоване, але я можу сьогодні подякувати діючому голові ОДА Степану Барні, бо з ним є співпраця, вже є розроблений перший проект землеустрою, ми працюємо в цьому напрямку разом і найближчим часом земля буде закріплена та узаконена за міською радою, і ми зможемо робити там відповідні заходи по дегазації, оскільки є відповідним американський інвестор, який готовий там витягувати той газ, який є небезпечним, його можна перетворити в позитив, в електроенергію і дати додаткові робочі місця, там може бути встановлена сміттєсортувальна лінія і будь-який об’єкт, який буде займатись цивілізованою обробкою твердих побутових відходів, – каже міський голова Тернополя Сергій Надал.