додому Новини У Тернополі проведуть археологічні розкопки

У Тернополі проведуть археологічні розкопки

1354

Вже невдовзі у Тернополі розпочнуться археологічні розкопки. Їх результати можуть виявитись сенсаційними, впевнені фахівці. Аби обговорити програму збереження культурної спадщини на найближчих три роки, вони збирались у міськраді. Згідно із програмою, у Тернополі проводитимуть розкопки та досліджуватимуть підземелля.

Після другої світової війни Тернопіль був майже вщент зруйнований. Тож старовинних об’єктів архітектури у місті залишилось зовсім мало. Аби не лише зберегти поодинокі споруди, а й повернути їм їхнє історичне лице, місто повинно затвердити програму збереження культурної спадщини Тернополя на 2017-2020 роки. Вона передбачає також проведення розкопок, дослідження підземель, знакування пам’яток археології та архітектури.

– Два проекти, які зараз зафіксовані в програмі охорони культурної спадщини, це об’єкт Домініканський костел. Другий об’єкт – це призамкова територія Тернопільського замку. Це проект, поданий на європейське фінансування по програмі транскордонного співробітництва і зараз ми на етапі планування роботи археологів і подальшому формуванню ПКД для завершення роботи з цим грантом, – розповідає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Зараз це Архикатедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, у минулому – Домініканський костел Пресвятої Діви Марії. Він потребує ремонту. Проте спеціалісти до його відновлення вирішили підійти радикально. При детальному дослідженні храму виявили, що споруда найбільш довершено виглядала за періоду Австрії – всі його деталі були виконані у одному стилі. Тож Архикатедру не просто відремонтують, а рекоструюють. Відповідну документацію вже погодили із духовенством усіх рівнів. На її території також відбуватимуться дослідження, адже, впевнені фахівці, споруда приховала у собі чимало таємниць. Щодо Тернопільського замку та призамкової території, то проект його реконструкції був розроблений ще у двохтисячних роках.

– Проект неактуальний, адже у ньому була пропозиція в основному відтворювати в основному польський період, тобто відтворювати десь найбільш відомі форми замку, оборонних споруд. На сьогодні ми вже маємо підтвердження того, що в землі є багато залишків мурованих оборонних споруд, про які не йдеться. Тут йдеться про вали, тобто це раніші періоди, ніж польський період, – розказує архітектор Юрій Вербовецький.

Тож спеціалісти пропонують, аби реставрації передували детальні археологічні дослідження. Лише тоді замкові споруди та подвір’я можна довести до єдиного цілісного образу, як це роблять за кордоном. Замок та катедра – не єдині об’єкти, які досліджуватимуть у Тернополі. Дослідження запропоновано проводити у кількох місцях центральної частини міста.

– На Листопадовій, 2 на площі 20 кв.м, по вул Руська від магазину “Неотек” до церкви Воздвиження Чесного Хреста, Надставної церкви площею 60 кв.м. По вул Валовій, старий ринок, Замковій, біля пологового будинку на площі 34 кв.м, – говорить заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

– На сьогоднішній час ми знаходимо дуже багато артефактів, які можуть бути навіть в великій мірі сенсацією, перевернути історію самого міста. Потрібно підходити комплексно, розробити програму комплексно, як всі об’єкти, крім того, що є Домініканський собор, замок, є ще Руська церква, надставна церква. Ми знаходим дуже цікаві речі, – каже Юрій Вербовецький.

– Це, що заплановано в програмі, в принципі, за винятком досліджень навколо замку, початки. Бо ми, як кажуть військові, пристрілюємося. Але, повірте, Тернопіль ще не досліджувався по-серйозному і там сенсацій буде багато, – додає керівник ДП “Подільська археологія” ДП “Науково–дослідний центр “Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України Богдан Строцень.