додому Новини Тонкощі освітнього закону пояснили київські експерти

Тонкощі освітнього закону пояснили київські експерти

841

12-річне навчання у школах в Україні з 2018 року. Учні самі вибиратимуть, в якому із профільних класів навчатися. Керівника навчального закладу призначатиме засновник цього закладу, не більше ніж на 2 строки, тобто 12 років. 

Новий закон “Про освіту” в Україні прийняли 5 вересня, чинності він набув 28 вересня. З якими змінами зіткнуться педагоги та здобувачі освіти, адже саме так відтепер називають усіх, хто вчиться, розповіли під час Національного прес-клубу реформ “Децентралізація: підсумки та досягнення 2017 року, завдання на наступний рік”.

Організатори – Асоціація міст України, захід проводили в рамках Проекту ПУЛЬС, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

– Передусім? надана можливість здобувати освіту за індивідуально освітньою траєкторією. Про що йдеться? Думаю, у кожного з вас є діти і ви знаєте, що в 5-8 класах вони здобували освіту допрофільну. Далі – навчались за профілем. Потім мали здобувати освіту у вищих навчальних закладах освіти, ну в ідеалі, за яким вони навчались в школі. Зараз дається можливість дитині самостійно змінювати цю освітню траєкторію, – розповідає аналітик АМУ з питань освіти Людмила Мозгова.

Людмила розповіла: в законі прописано, що держава перераховуватиме гроші на здобутя загальної середньої освіти у приватних навчальних закладах. До цього цієї норми не було в законодавстві України. ЇЇ створили аби гроші, дійсно йшли за дитиною, запевнила спікер.

– Що дає той закон для педагогічних працівників? Перш за все, що керівника навчального закладу призначатиме засновник цього закладу. Для приватного, зрозуміло, власник. Для комунального – це орган місцевого самоврядування, тобто рада. Від тепер цей керівник буде назначений за результатами конкурсного відбору, за контрактом і не більше ніж на 2 строки. Йдеться про 12 років перебування на посаді.

Сам керівник навчального закладу від тепер здобуває кадрову автономію. Він визначатиме працівників своєї команди. Це дозволить оновлювати програму навчального закладу, повідомили під час заходу.

– Ви знаєте, що запроваджується обов’язкова атестація педагогічних працівників. Проходження сертифікації. Сам інститут сертифікації ще розробляється. Термін дії сертифікату буде 5 років. Це даватиме можливість підвищувати заробітну плату педагогічного працівника. Той хто пройде сертифікацію щомісяця протягом терміну дії сертифікату отримуватиме надбавкудо 20 відсотків посадового окладу.

Верховна Рада України ухвалила закон України “Про освіту”, яким запровадила дванадцятирічну середню освіту. Проте, у вищих навчальних закладах бакалаврат буде зменшено на один рік, таким чином вік здобувачів освіти вирівняється, кажуть чиновники.