додому АТО Керувати “Градами” навчають новобранців на Яворівському полігоні

Керувати “Градами” навчають новобранців на Яворівському полігоні

856

vlcsnap-2015-03-02-17h48m23s21Реактивна система залпового вогню “Град” активно використовується у зоні АТО і вважається однією з найпотужніших. Відома бойова машина радянського виробництва “Катюша” стала базовою зокрема і для системи “Град”. Керувати потужною технікою навчають новобранців і на Яворівському полігоні, що на Львівщині.

Потужно і безперервно. Нас, журналістів, до цього готували. Це мало стати ключовою подією того дня на Яворівському полігоні. І таки стало. Коли звуки пострілів граду чуєш у кількох десятках метрів, затамовуєш подих і починаєш розуміти страх мирних мешканців на Сході, які чують ці звуки щоденно. Бойова машина, яка замінила відому “Катюшу”, пройшла перші заводські випробовування у шістдесятих і з 1964-го її запустили у серійне виробництво.

Гради БМ-21 – український варіант модернізації радянської установки залпового вогню. Машина обладнана 40-ствольною пусковою установкою. На запитання, чи не застаріла ця техніка, військові відповідають, що в армії дають іншу оцінку: надійна чи ненадійна. І рік випуску техніки тут ні до чого. Можливості системи “Град” досить високі, запевняє командир бойової машини білорус -“афганець” із символічним прізвищем Градов.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:  На Яворівському полігоні мобілізованих та добровольців навчають саперній справі

– Есть снаряды осколочно-фугасные, есть снаряды из боевыми головками, которые сверху пораждают любые цели: танки, пушки, населенные пункты. Этот снаряд разрывается на 3 части. Первая часть улетела в направлении, остальные части поражают пехоту, – розповідає командир бойової машини БМ-21 Святослав Градов.


– Якщо вона потрапляє в будинок?

– Там ничего не останется. От одного града 100 на 100 ничего не останется, я вам гарантию даю.

Старший навідник системи залпового вогню “Град” – наш земляк із Заліщицького району розповідає, чим має керуватись той, в чиїх руках така техніка.

– Розумом. Ось тут (показує на голову) має щось мати. Бо можна вдарити по дитячому садку, – говорить старший навідник системи залпового вогню “Град” Анатолій Чебан.

А далі боєць Чебан зізнався, як йому давалось навчання нової спеціальності.

– Зразу було трохи страшно. Здавалося, що це нереально, але потім освоївся. Тут потрібно добре знати геометрію, ікси, ігреки.

Підполковник Шевченко каже: перед кожним вистрілом “Граду” мають бути точні розрахунки, промах дуже дорого обходиться.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:  Завершується підготовка військовослужбовців, призваних у першому етапі четвертої хвилі мобілізації

– Перш, ніж наносити удар, ретельно перевіряється інформація і приймається рішення, чи можливо туди стріляти чи ні. Для цього є певний спектр умов, враховуючи безпечне віддалення від розриву снарядів, обирається ціль і можливість ураження, – каже начальник навчального відділу Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Олексій Шевченко.

Командування дає перші оцінки виконанню завдання.

– З завданням вони справились. Команда спостережного пункту доповіла, що усі 10 ракет, які зараз були випущені, лягли влучно в ціль і точність ураження цілі на оцінку “відмінно”. За часом на оцінку “добре”.