додому культура Фотовиставку пам’яток повстанської звитяги відкрили у Тернопільському музеї політичних в’язнів

Фотовиставку пам’яток повстанської звитяги відкрили у Тернопільському музеї політичних в’язнів

840

vlcsnap-2016-01-21-17h44m02s104Фотовиставку пам’яток повстанської звитяги на Тернопільщині „Ми, повстанці – сини України” відкрили у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів. Її організувала Тернопільська обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури на відзначення Року повстанської звитяги у Тернопільській області і відкрила у переддень Свята Соборності.

Єдиний спосіб, яким народ може продовжити життя своїм героям – це зберігати про них світлу пам’ять. Ольга Жулковська – колишній в’язень мурів, де сьогодні відбувається виставка, учасниця бойових дій, член ОУН, за свою діяльність отримала довічне заслання без права повернення. Тоді ж до рук НКВД потрапила і рідна сестра – Стефанія Жулковська.

– Я не можу віднайти, де вона похоронена. Звертаюся в КГБ, а вони не можуть знайти документів. Вони все мають, але ще певно не прийшов час. А сьогодні я молюся і всі ми молимося, щоб та війна закінчилася. Вже багато жертв, з нашого народу, вже пора мати свою Українську незалежну державу, – розповідає учасниця бойових дій, член ОУН Ольга Жулковська.

Експонати виставки – фотографії пам’яток повстанської звитяги вирішили розмістити не у просторому виставковому залі, як було раніше, а у колишніх тюремних камерах.

– Ми вирішили, як би вам було незручно, як нам незручно, але ми повинні тих героїв показати в тих місцях, через які вони пройшли. Усі ці герої, якщо не в тій, то в таких камерах сиділи. Це не потрібно, цю енергетику болю і скорботи, побороти енергетикою поваги і вдячності до тих, хто віддав своє життя за Незалежність, – каже заступник директора Інспекції охорони пам’яток історії та культури Людмила Строцень.

Більшість героїв були увіковічнені в нашій області ще до того, як держава визнала їх статус. З часів здобуття Незалежності України на центральних площах багатьох населених пунктів області постали пам’ятники політичним провідникам національно-визвольної боротьби – Степану Бандері, Ярославу Стецьку, Ярославу Старуху, духовним провідникам – Андрею Шептицькому, Йосипу Сліпому, Миколі Хмільовському. Встановлено пам’ятні знаки над раніше безіменними могилами героїв повстанської боротьби. Загалом на території області споруджено біля півтисячі пам’ятних знаків борцям за волю України. Працівники Тернопільської інспекції охорони пам’яток створили унікальну карту-банер, на якій позначено основні події повстанської боротьби на Тернопільщині, місця основних боїв повстанців з німцями та енкаведистами, штаби УПА, підпільні друкарні а також пам’ятки. Тут зібрана найбільш повна інформація про повстанське підпілля на наших теренах, яка увійде в підручники з історії краю. Карту прикрашають безцінні дереворити повстанського художника Ніла Хасевича.