додому Новини Архівні документи ОУН, знайдені на Тернопільщині, відновлюватимуть львівські реставратори

Архівні документи ОУН, знайдені на Тернопільщині, відновлюватимуть львівські реставратори

896

Архівні документи Організації Українських Націоналістів, знайдені на Тернопільщині, відновлюватимуть реставратори Львівського музею жертв окупаційних режимів. Виявили схрон із унікальними документами працівники СБУ в Тернопільській області під час обшуку на незаконне зберігання зброї. Схованка повстанців може пролити багато світла на історію ОУН, вважає історик Руслан Забілий.

Унікальний сховок із раритетними документами ОУН співробітники СБУ в Тернопільській області знайшли на Теребовлянщині. Виявили архіви повстанців під час обшуку на незаконне зберігання зброї підвалу закинутого приміщення. Понад півсотні років документи пролежали у землі, дбайливо загорнуті у радянську газету та сховані у металевий бідон. Проте це не вберегло схрон від вологи, що суттєво понівечила папери. Утім, саме тодішня періодика, датована 1950 роком, допомогла визначити точний період, коли документи закопали. Це якраз період згортання повстанського спротиву.

– Архіви підпільні знаходять доволі часто. Наприклад, у нас зберігається понад 30 таких архівів. Це за період роботи у майже 12 років, – розповідає історик, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Видобути якомога більше інформації зі знахідки – основне завдання реставраторів. Адже заплативши життям, потом і кров’ю, повстанці ховали ці документи, і очевидно, для того, щоб їхні нащадки знайшли і прочитали закарбоване, упевнений історик.

– Він потребує тривалої складної реставрації. І вже наші реставратори будуть оцінювати, наскільки можна відновити і в якому об’ємі інформацію, яка міститься в цих документах. Для нас важливо зберегти не так саме носій інформації, а видобути звідти інформацію Чому це важливо. Це часто бувають різноманітні звіти, списки загиблих, якась інформація не тільки про діяльність підпілля, але також і про людей, – говорить Руслан Забілий.

На реставрацію раритетних документів часу піде чимало, півроку або й рік, залежно від складності та об’єму роботи.Та, як розповідає директор, на рахунку реставраторів львівського музею жертв окупаційних режимів не один відновлений рядок старовинних текстів.

– В нашій практиці, ми реставрували архів три з половиною роки. Але той архів був ще в гіршому стані, як цей. Це фактично були шматки болота, які ми відморожували в морозильних камерах. Ну, і десь з загального об’єму відсотків 40 ми врятували. Але в тому випадку, той архів був унікальний, тому що він належав одному з пропагандистів підпілля Осипу Дяківу-Горновому. Тим більше, що там збереглися кілька особистих листів до підпільників, абсолютно невідомих, – каже Руслан Забілий.

Після відновлення паперів, інформацію опишуть та оцифрують. Знайти та завантажити відреставроване можна буде на сайті AVR.ORG.UA. На сьогодні електронний архів українського визвольного руху уже містить близько двох десятків тисяч документів, в аркушах – це понад сто тисяч.