додому Новини 210 років заснуванню Волинської гімназії відзначили у Кременці

210 років заснуванню Волинської гімназії відзначили у Кременці

1091

vlcsnap-2015-10-16-19h27m26s46210 років заснуванню Волинської гімназії і 250 років одному із засновників навчального закладу Тадеушу Чацькому  відзначили у Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії імені Тараса Шевченка. Окрім урочистостей відбулась Міжнародна  наукова конференція “Волинські Атени: трансформації між історією і сучасністю”, участь у якій взяли науковці провідних вищих українських і польських навчальних закладів.

210 років заснуванню Волинської гімназії і 250 років одному із засновників навчального закладу Тадеушу Чацькому відзначили у Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії імені Тараса Шевченка. Волею випадку чи збігом обставин містечко Кременець у 19 столітті стало осередком просвітництва. У жовтні 1805 року тут відкрили гімназію, яка отримала нечувану популярність і славу ” Волинської Афіни”. Чому у Кременці, сьогоднішній ректор називає кілька причин.

– Перше. Тут, виявляється, був найдешевший камінь для будівництва. Тут жили люди, які мали можливість здавати помешкання для того, щоб ліцеїсти могли в них проживати. Третє – тут не було залізної дороги, не було шуму-гаму і створені усі умови для навчання і діяльності наших вихованців. І з тих причин в Кременці був відкритий це навчальний заклад, – розповідає ректор Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Шевченка Афанасій Ломакович.

Це був прорив до Європи, продовжує Афанасій Ломакович. До Кременця запросили викладачів із кращих зарубіжних навчальних закладів: Вілібальда Бессера і батька Юліуша Словацького. Програма старших курсів цього навчального закладу майже не відрізнялася від програм європейських університетів. Навчання було доступним для дітей міщан і селян, а здібні учні отримували стипендію. Згодом гімназія переросла у ліцей. На його основі утворилось два вищих навчальних заклади: у 1834 зародився університет, який сьогодні називають Київським національним імені Шеченка, а у 1969-му – Тернопільський Національний імені Гнатюка.


– Ми називаємо перехід з Кременця до Києва і Тернополя схоже до гуманітарної пожежі. Були люди, які руйнували освіту у Кременці, але магія Кременця повертала нам ці заклади, – говорить Афанасій Ломакович.

Окрім урочистостей відбулась Міжнародна наукова конференція “Волинські Атени: трансформації між історією і сучасністю”, участь у якій взяли науковці провідних вищих українських і польських навчальних закладів. Серед них і Анджей Шмит – професор Вермінсько-Мазурського університету в Ольштині, який досліджує історію Кременецької гуманітарної академії. До друку готується його уже третя праця.

– Кременець, то є таке магічне місто, коли людина перший раз приїде і же закохається. Хочеться досліджувати історію закладу, таку українсько-польську, яка починається з імені Чацького, а продовжується сьогоднішнім керівництвом, – розповідає професор Вермінсько-Мазурського університету в Ольштині Анджей Шмит.

До організація свята долучилось і генеральне консульство республіки Польща у Луцьку. Аби віддати данину пам’яті історику, економісту, засновнику польської нумізматики і гімназії у Кременці Тадеуша Чацького, встановили пам’ятну таблицю на будинку, де жив подвижник, в читальному залі встановили бюст, а на території навчального закладу – пам’ятник засновнику.